Mollët

Nr. Referencës
RF173327
Titulli i njoftimit
Mollët
Përshkrim
Përtypja e mollëve ndikon pozitivisht në shëndetin e gojës e të dhëmbëve
Frutat dhe perimet janë një minierë e mirëfilltë elementesh ushqimore. Natyrisht që as molla nuk bën përjashtim, sidomos në rast se hahet me lëkurë. Kjo e fundit përmban një pjesë të madhe të ushqyesve, ndër të cilat mund të përmendim kuercetinën, një antioksidant i fuqishëm. Në bazë të studimeve të ndryshme të kryera, rezulton se kuercetina ka shumë efekte të dobishme për shëndetin. Mendohet se kuercetina mbron ndaj sëmundjeve kardiovaskulare dhe ndaj kancerit. Për më tepër, mollët përmbajnë fibra të tretshme, si pektina, të cilat njihen për uljen e sasisë së kolesterolit “të keq” në gjak. Pektina fryhet në stomak, duke ngadalësuar kalimin e ushqimeve në zorrë, gjë që ndihom ndjesinë e ngopjes dhe bën të mundur që të mbahet më mirë në kontroll glicemia, gjë që ndihmon në veçanti personat që vuajnë nga diabeti. Molla përmban edhe fibra të patretshme, të cilat ndikojnë në shëndetin dhe ekuilibrimin e zorrëve.
E dini se?
Rreth një e treta e kancereve janë të lidhura drejtpërdrejt me mënyrën e të ushqyerit? Ngrënia e 5 deri në 10 porcionesh frutash e perimesh në ditë është strategjia më e mirë ushqimore për parandalimin e kësaj sëmundjeje. Konkretisht, përdorimi i rregullt i mollëve mendohet se ndikon në uljen e rrezikut të kancerit të mushkërive, kancerit të zorrës së trashë dhe kancerit të gjirit.
Mollët ndihmojnë në parandalimin e prishjes së dhëmbëve
Përtypja e mollëve ndikon pozitivisht në shëndetin e gojës e të dhëmbëve. Pështyma e prodhuar gjatë ngrënies së mollës lufton kundër bakterieve, gjë që i mbron dhëmbët nga prishja. Përtypja e një molle të freskët është njëkohësisht një masazh i mirë për mishin e dhëmbëve, gjë që ndikon pozitivisht në parandalimin e sëmundjeve të tilla si gengiviti.
Mollët mbrojnë ndaj astmës
Mendohet se konsumimi i mollëve ka efekt pozitiv për frymëmarrjes dhe kundër astmës. Gjithashtu, përdorimi i mollëve gjatë shtatzënisë mendohet se ndikon në uljen e rrezikut të astmës tek fëmijët.
Një mollë me lëkurë përmban 8 herë më shumë fibra se një gotë me lëng molle
Një mollë e gjallë me lëkurë përmban 2,6 gr fibra, ndërsa një mollë e qëruar përmban 1,7 gr. Një filxhan (250 ml) me komposto molle përmban 1 gr fibra, ndërkohë që e njëjta sasi lëngu molle përmban 0,3 gr. Prandaj, për të marrë sasinë e nevojshme të fibrave dhe elementëve ushqimorë, i hani mollët me gjithë lëkurë.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2166 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj