Speci djegës

Nr. Referencës
RF181216
Titulli i njoftimit
Speci djegës
Përshkrim
Speci djegës është i gjithëpërdorshëm që prej shekujsh në kuzhinën meksikane
Për të hequr djegien e shkaktuar nga speci djegës, nuk duhet të pihet ujë, pasi kapsaicina, përbërësi që shkakton djegien e specit djegës, nuk tretet në ujë, por në yndyrë, prandaj është më mirë të pihet pak qumësht, të hahet një copë djathë apo çfardo ushqimi tjetër që përmban vaj apo lëndë të yndyrshme.
Speci djegës janë të pasur me tipa të ndryshëm antioksidantësh, të cilët luftojnë sëmundjet kardiovaskulare, disa lloje kanceresh si dhe sëmundje të tjera që ndikojnë në plakjen e organizmit. 
Kapsaicina e specit djegës ndikon në rritjen e metabolizmit pas ngrënies dhe mendohet gjithashtu se rrit ndjesinë e ngopjes, duke ndikuar kështu në pakësimin e konsumit të ushqimit. Speci djegës , pra, ndikon pozitivisht tek personat që mbajnë dieta dobësimi. 
Specat djegës janë shumë të pasur me flavonoidë, një familje e gjerë antioksidantësh, të cilët ndikojnë në parandalimin e një numër sëmundjesh, si kancereve dhe sëmundjeve kardio-vaskulare.
Disa varietete specash djegës janë shumë të pasura me alfa-tokoferol, një antioksidant tjetër, i cili është njëkohësisht edhe një formë e vitaminës E. Edhe ky antioksidant mendohet se ndikon në parandalimin e disa lloje kanceresh, sëmundjeve kardiovaskulare dhe sëmundjes së Alzheimer-it.
Speci i fortë djegës është një burim i shkëlqyer vitamine C, ndërsa speci japeno është një burim i mirë vitaminash C. Vitamina C shkon përtej efektit antioksidues: ajo ndihmon për shëndetin e kockave, kartilagjeve, dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve si dhe për mbrojtjen ndaj infeksioneve, favorizon absorbimin e hekurit të bimëve dhe shpejton mbylljen e plagëve.
Speci djegës është i pasur me hekur, magnez, bakër, vitaminë B6, Vitaminë K. 
Për shkak të efektit të saj djegës, në rast ulcere të stomakut, ndonjëherë rekomandohet të eliminohen specat e fortë nga ushqimi, në mënyrë që të mos shtohen dhimbjet, por nga studimet e shumta rezulton se speci djegës nuk e dëmton stomakun. Disa studiues mendojnë se kapsaicina ka efekt mbrojtës për muret e stomakut, por kur përdoret me një dozë të arsyeshme, megjithatë është mirë që personat që kanë tolerancë të ulët, ndjeshmëri të lartë të zorrëve apo probleme me ezofagun, ta kufizojnë përdorimin e specit djegës, duke ulur kështu dhimbjet e shkaktuara nga djegia në sistemin tretës. 
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1947 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj