Tortë me ananas e karamele

Nr. Referencës
RF181232
Titulli i njoftimit
Tortë me ananas e karamele
Përshkrim

Përbërësit:

 

 • 150 gjalpë
 • 1 e ½ filxhanë sheqer
 • 3 vezë
 • 1 filxhan qumësht
 • 3 filxhanë miell
 • 1 qeskë maja për ëmbëlsira 
 • 1 grimcë kripë
 • 1 kavanoz komposto ananasi

Për karamelin: 

 

 • 2 filxhanë sheqer
 • ½ filxhanë ujë

 

Përgatitja:

Shkrijmë gjalpin, e përziejmë me sheqerin, vezën, qumështin dhe pak nga pak shtojmë miellin me majanë e kripën. Në një enë nxehim sheqerin me pak ujë dhe presim sa shkuma nga e bardhë të marrë ngjyrë paksa të kuqërremtë: tani karameli është gati.

E hedhim karamelin ende të nxehtë në një tortierë të lyer me gjalpë. Shpërndajmë mbi të, fetat e ananasit, pastaj i mbulojmë fetat e ananasit me brumin e tortës. E pjekim në furrë me 180 gradë për 35-40 minuta. Kujdes: e përmbysim tortën menjëherë, sapo e nxjerrim nga furra, përndryshe karameli i ftohur do të ngurtësohet në toriterë dhe torta do të prishet.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3830 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj