Strudel me molle

Nr. Referencës
RF462258
Titulli i njoftimit
Strudel me molle
Përshkrim
Perberje
1 Pako me petë sfoliate
4-5 Kokrra molle të verdha
100 gr gjalpë
120 gr sheqer
150 gr arra
100 gr rrush i thatë
2 Lugë të vogla kanelle
1 Filxhan kafeje, rum
1 Lugë galete ose 2 biskota pa yndyrë
Sheqer pluhur
 
Përgatitja 
Në një tigan shkrijmë gjalpin.Qërojmë dhe presim në kubikë te hollë mollen.Më pas shtojmë 120 gr sheqer, të barabartë me 8 lugë gjelle. I trazojmë duke shtuar dhe dy lugë kafeje kanellë. Shtojmë biskota të thërrmuara si galetë.
Rrushin e thatë e kemi futur 10 min më parë në një filxhan kafeje rum. E kullojmë dhe e shtojmë ne tigan.I trazojmë për dy-tre min, i heqim nga zjarri dhe në fund shtojmë arrat e thërrmuara ( jo deri në pluhur).E lëmë salcën mënjanë te ftohet pak. Më pas hapim petën e sfoliatës, e ndajmë peten pergjysmë, hedhim masën e përgatitur me mollë në mes dhe bashkojmë anët nga lart poshtë. I presim në madhësi sipas dëshirës dhe i shtrojmë ne nje tavë të lyer shume pak me gjalpë. I fusim në furrën e paranxehur ne 180 gradë dhe i lëmë për 25-30 min. I nxjerrim nga furra, pasi te ftohen pak i pudrosim me sheqer pluhur. Kështu janë gati për t’u shërbyer në pjatancë
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 5439 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj