Ëmbëlsire sbrisolona

Nr. Referencës
RF163339
Titulli i njoftimit
Ëmbëlsire sbrisolona
Përshkrim

Përbërësit:

 • 200 gr miell misri 
 • 200 gr miell
 • 200 gr sheqer
 • 150 gr bajame të qëruara pa lëkurë dhe të bluara 
 • 200 gr gjalpë i butë në temperaturë ambienti 
 • pak kripë
 • 50 gr bajame të qëruara me lëkurë
 • pak sheqer pluhur dhe vanilje 

Përgatitja:

Në një tas do të përziejmë me dorë: dy llojet e  miellit, sheqerin, gjalpin, kripën, të verdhat e vezëve, bajamet e bluara. Brumi që do të krijohet do ta hedhim me dorë tek tava (të cilën e kemi lyer më parë me gjalpë) dhe sipër do hedhim në mënyrë të çrregullt bajamet me lëkurë.

Do ta pjekim me 180 gradë për 30 minuta (koha e pjekjes varet nga furri që keni). Kur ëmbëlsira të jetë pjekur do e lëmë të ftohet dhe do e spërkasim sipër me sheqer pluhur të përzier me pak vanilje pluhur. Kjo tortë nuk pritet me thikë, por copëtohet me dore.

Këshillë: N.q.s doni që ëmbëlsirën ta bëni me më pak gjalpë, mund të përdorni 100 gr gjalpë dhe dy  vezë. Përbërësit dhe përgatitja është njëlloj si më sipër.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3298 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj