Biskota të mbushura me brumë arrash dhe kanellë

Nr. Referencës
RF146109
Titulli i njoftimit
Biskota të mbushura me brumë arrash dhe kanellë
Përshkrim
Për brumin na duhen këto përbërës:
300-350 gr miell të ashpër
50 g sheqer
200 gr gjalpë
2 lugë ajkë të thartë ose kos
pak kripë

Për mbushjen:
300 gr arra të bluara
300 gr sheqer
2 luge të mëdha gjelle rum
1,5 l qumësht të valë
leëurat e 1 limoni të grirë
1 lugë mjaltë
gjysëm lugë kanelle
Për në fund fare sipas nevojës sheqer pluhur

Përgatitja:
Në fillim përzieni të gjithë përbërësit për mbushjen në një tas të thellë dhe në fund hidhni qumështin e valuar, përziejini mirë të gjithën sa bëhet një brum homogjen.

Për brumin do përzieni të gjithë përbërësit dhe brumin e mbështillni në një folie plastike dhe e vëreni në frigorifer rreth 1 orë të pushojë. Pastaj ndani në dy pjesë dhe e hapni në tavolinën e punës lyer me pak miell me rrolin e brumit.

E shtroni pjesën e poshtme në tavë drejtkëndeshe rreth 30x 33 cm dhe e piqni për disa minuta në furrën e parangrogur në 200 gradë. Hiqeni, shtroni aty mbushjen dhe i shtoni pjesën tjetër të brumit sipër. Vëreni të piqet rreth 15-20 minuta të tjera.

Pastaj ashtu të nxehtë e prisni me thikë të mprehtë në kuadrata 2×2 cm dhe i kaloni në sheqer pluhur, ose në sheqer pluhur me pak arome vaniljeje (ose me pak kanelle ose karafil të bluar që e vëmë tek sheqeri pluhur) nga të gjitha anët. I lini të ftohen dhe i keni gati për servirje.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 4392 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj