Kabuni me rrush të thatë

Nr. Referencës
RF192209
Titulli i njoftimit
Kabuni me rrush të thatë
Përshkrim

Për 4 veta:

1 gotë uji oriz 
2 gota ujë 
250 ose 300 gr rrush të thatë
400 gr sheqer 
kanellë dhe karafil për aromë. 
Pak gjalpë për skuqjen e orizit (3 ose 4 luge gjelle ) 

Përgatitja: 

Në një tenxhere shkrijmë gjalpin dhe më pas shtojmë orizin ( e shpëlarë nga papastërtitë më parë) dhe fillojmë t’i trazojmë së bashku duke e skuqur pak. Orizi gjatë skuqjes duhet të marrë ngjyrë paksa të kuqërremtë . Pasi orizi është skuqur shtojmë ujin dhe e trazojmë gjatë hedhjes së ujit . Pastaj e lëmë orizin të ziejë. Pasi shteron uji dhe orizi është zierë mirë e heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet vetëm për 5 min afërsisht (sepse kur është shumë i nxehtë orizi shkrin sheqerin menjëherë ) .
Në një enë tjetër fillojmë të shtrojmë një shtresë me oriz dhe mbi sipërfaqen e tij shtojmë sheqerin të hapur njëtrajtësisht , kanellë , rrush të thatë dhe pak karafil sa për aromë. Pastaj fillojmë me shtresën tjetër të njëjtën procedure si më parë , derisa të arrijmë tek shtresa e fundit .
Edhe në sipërfaqen e shtresës së fundit i hidhet sheqer , kanellë , rrushe i thatë dhe pak karafil. Pasi është pak i ngrohtë orizi e mbulojmë me një enë tjetër për të bërë të shkrijë sheqeri. Në fund të enës do të krijohet një lëng kaf si sherbet, i cili është sheqeri i shkrirë. Atëherë kabunia është gati dhe mund të serviret. 

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3626 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj