Bukë e ëmbël për Pashkë (Cureqi)

Nr. Referencës
RF109383
Titulli i njoftimit
Bukë e ëmbël për Pashkë (Cureqi)
Përshkrim

Buka e Pashkës përgatitet mëngjesin e Pashkës në pothuajse çdo familje dhe duke qenë se nuk është as e ëmbël as e kripur, konsumohet në mëngjes.

Shoqërohet me reçel ose djathë.

Përbërësit:
1 kg miell
5 kokrra vezë
300 gr sheqer
200 gr gjalpë i shkrirë
3 paketa maja të vogla 10g (30g)
1 lugë kafeje krip
1gotë uji me qumësht të vakët (200gr)
lëkurë të grirë të 1 kokrre portokalli 
1 të verdhë veze për lyerjen nga sipër, para pjekjes

Përgatitja:

Marrim 250 gr miellin në fillim dhe i përziejmë bashkë me majanë dhe qumështin e vakët dhe e lëmë në një vend të mbuluar të vijë për 20 minuta.
Në një enë tjetër marrim vezët, sheqerin, kripën dhe miellin që na mbeti dhe i përziejmë të gjitha bashkë.
Marrim masën e përgatitur më përpara mbasi kanë kaluar 20 minuta dhe i përziejmë bashkë. Hedhim ngadalë gjalpin e shkrirë deri sa të na bëhet një brumë i butë. E lëmë të mbuluar deri sa të vijë dyfishi i brumit.
Në momentin që brumi ka ardhur dyfish formojmë forma të ndryshme. Marrim tavën dhe e lyejmë me gjalpë dhe e vendosim brumin e bërë në forma. Mbasi i kemi vendosur në tavë të gjitha format e bëra e marrim dhe e fusim në furrë tavën dhe lëmë deri sa të fryhen prapë. Në momentin që brumi ka ardhur, marrim një të verdhë veze dhe i lyejmë nga sipër me një furçë kuzhine.
I pjekim në temperaturën 150° për 35-40 minuta.
Ju mund të vendosni vezë në mes të brumit, kjo varet nga dëshira juaj.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 5431 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj