Bakllava Turke

Nr. Referencës
RF190033
Titulli i njoftimit
Bakllava Turke
Përshkrim
Perberesit

-1 kg miell
-1 gote kose
-3 veze
-1 gote vaje
-arra 500 gra te qeruara
-gjysem kg gjalpe
-1 kg niseshte
-pak kripe
-1 luge kafeje uthull

Per shurupin 2 kg sheqer.

Pergatitur

Mbasi kemi hedhur miellin ne tave i hedhim te gjithe perberesit.
Hedhim vezet,kosin vajin kikirik, kripen uthullen,i perziejme te gjitha bashke.Deri sa te na behet nje mase brumi.E leme gati 1 ore ne frigorifere te futur ne nje qeske,pastaj e ndajme brumin ne 3 ose kater pjese , ne vartesi te sasise se brumit qe do te na dale.
Çdo pjese qe e kemi ndare do ta ndajme ne 21 brume te vogla.( nje pete do te dale nga 7 brume te vogla )Keshtu do te vazhdojme ti bejme te gjitha pjeset e brumit qe na kane mbetur.I marrim nje nga nje brumet e vogela dhe i pudrosim me niseshte,Duhet ti hedhim shume niseshte.Marrim pecin dhe i hapim nje madhesi te vogel petet,mbasi i kemi hapur te 7 brumet e vogela ne 7 pete te vogela i veme njera mbi tjetren dhe i hapim me pece duke e bere nje pete te veteme.Mbasi e kemi hapur sa eshte tava e shtrojme mbi tave .Ne kete momente do te hedhim arrat e grira sipas deshires ,keshtu do te vazhdojme deri sa te kemi hapur edhe petet e tjera, dhe mbas cdo pete ne do te hedhim arrat,domethene do te behet me tre ose kater shtresa ( kjo varet ne sa pjese do ta ndajme brumin.)Mbasi e kemi shtruar te gjithe taven fillojme e presim sipas deshire.Ne momentin qe eshte prere e gjitha do te hedhim gjalpin e shkrire ne te gjitha ndarjet e copave.E leme ta thithi te gjithe gjalpin gati per 10 minuta dhe e fusim ne furre ne temperatur 100 grade e leme gati 3 ore ne kete temperature.( Furren do ta ndezim pak me perpara ne temperaturen 180 gradedhe ne momentin qe do te fusim taven e cojme ne temperaturen 100 grade )Pastaj marrim nje pjese pete te vogel e ferkojme me te dyja pellembat,dhe ne qoftese ajo pak e thare,atehere e veme ne temperaturen 150 (ose 160 grade ne vartesi te sobes ) dhe e leme deri sa te behet dhe te marre ate ngjyre qe deshirojme.Ne momentin qe na ka marre ngjyren qe duam e stakojme furen dhe taves i vendosim nje leter guzhine,dhe e leme deri sa te ftohet. Pergatitja e shurupit: Marrim dy kg sheqer i hedhim ne tenxhere dhe aty do te hedhim 1 kg e 400 grame me uje.I zjejme deri sa te na behet sherbeti pastaj, e hedhim te nxehte ne taven me bakllava.

  • Vlerësimi i tanishëm: 5
  • Votimi total: 2
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 9401 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj