Akullore me petë

Nr. Referencës
RF138013
Titulli i njoftimit
Akullore me petë
Përshkrim
Përbërësit:
 • 300 g miell, 
 • 1 litër qumësht, 
 • 2-3 kokrra vezë, 
 • 1 lugë gjalpë, 
 • 1 majë luge sheqer, 
 • 1 majë luge kripë,
 • piper të bardhë dhe
 • 1 lugë liker.

Gatimi

 1. Hidheni miellin në një tas. Bëni një gropëz në mes të tij dhe hidhni në të vezët. Përziejeni dhe shtonin qumështin , likerin, piperin, kripën dhe sheqerin. Në fund shtojini gjalpin e vakët dhe përziejini. Mbulojeni tasin dhe lëreni që të vijë për 1 orë.
 2. Përgatitja e petëve. Në një tigan me diametër 20 cm të lyer me pak gjalpë, hidhni me radhë nga një filxhan brumë të rrjedhshëm dhe lëreni për 1 minutë sa të marrë ngjyrë, duke e kthyer nga të dyja anët. Pasi petët të jenë gati, vendosni në mes një akullore dhe palosini.
 3. Spërkatini sipër me shurup frutash.
 4. Përdorni si garniturë fruta të freskëta.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3004 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj