Sëmundjet të cilat i shëron “Fara e Bereqetit”(Fara e zezë)

Nr. Referencës
RF149253
Titulli i njoftimit
Sëmundjet të cilat i shëron “Fara e Bereqetit”(Fara e zezë)
Përshkrim
{|sq|}

Sherimi i problemeve të zemres: Merrni 1/2 lugë vaj të fares së zezë të përzier me ndonjë pije të nxehtë ,të pihet përdite në mëngjes kjo do të bëjë të zgjerohen venat & arteriet. Shmangni ushqimet me yndyrë.

Për shërimin e dhimbjes së kokës: Ibnul Kajjimi në Librin e tij – Zadul Mead – Në pjesen speciale rreth Mjekësis Profetike ka thënë: ”Lyerja e kokës me vaj të kokrres së bereqetit (Vaj i farës së zez) bën dobi të madhe kundër kokë dhembjes.

Mënyra e dytë: ”Lyerja e vendit të dhembjes së kokës duke fërkuar me vaj të kokërres së bereqetit (kokërres së zez).
Mënyra e tretë: ”Përzihet lëngu(vaj) i kokërres së bereqetit me vaj ulliri dhe ky komponim pikohen në hundë nga dy pika.

Për sherimin e Migrenës

Marrja e dozës orale dhe aplikim në ballë ose në pjesën me dhimbje. Të largohet nga ngrënia e tepërt e ëmbëlsirave.

Dhimbja e shpinës dhe dhimbje të tjera reumatike: Ngroheni mesatarisht Vajin e Fares së Zezë dhe vendoseni intensivisht mbi zonen e dhimbjes. Gjithashu pini tre herë në ditë një lugë kafeje(5ml) Vaj të Farës së zezë.
Sherimi do të arrihet brenda pak javëve.
Çdo dhimbje muskulare: Bëni masazh me vajin e farës së zezë.
për shërimin e kollitjes dhe astmes: Ferkojeni kraharorin dhe shpinen me vajin e Farës së Zezë, dhe pini një lugë kafeje (5 ml)vaji Farë e Zezë në mëngjes, mesditë dhe naten.
Gjithashtu hidhni dy lugë të vogla vaj të farës zezë në ujë të vluar dhe thithni avullin e tij.

Për shërimin e dhimbjes së dhëmbëve, mishit të tyre, të fytit dhe bajameve: Ka thënë Ibnul Kajjimi: ”Nëse zihet kokrra e bereqetit (zeze) me uthull dhe pastai shpërlahet goja me lëngun e përfituar nga zierja, ndihmon kundër dhimbjes së dhëmbëve nga të ftohtit”.

Mënyra tjetër: ”Lëngu i përfituar nga vlimi i kokërres së bereqetit përdoret duke shpërlarë gojën, por edhe duke gargaritur, pastai me vaj të kokërres së bereqetit lyhet fyti prej anës së jashtme dhe pihet që të lyhen bajamet nga ana e brendëshme.

Hahet një lug me kokërr të bereqetit të zier duke e përtypur dhe gëlltitur në esëll.
Për shërimin e diaresë: Perziej një lugë kafeje (5 ml) vaji Farë e Zezë me një gotë kos, pijeni përzierjen 2 herë në ditë për 3 ditë rradhazi.

Gripi dhe bllokimi i hundëve: Katër pika vaj të farave të zeza në secilen vrimë të hundes.

Dëgjimi: Të gjitha problemet e veshit, duke përfshirë, infeksionet dhe dhimbjet e veshit si dhe dëgjimi i dobët: Ngrohni vajin e farës së zezë dhe lëreni të ftohet, me pas hidhni 2 pika vaj në vesh.
për shërimin e hipertensionit: Një lugë kafeje të farës së zezë e përzien me një gotë lëng limoni dhe pihet dy herë në ditë derisa simptomat të zhduken.

Ose çdo lloj pije të nxehtë i shtohen disa (3 deri 5) pika vaj të farës së zezë.
Mënyra e dytë:

Merrni ½ lugë çaji me vajin e farës së zezë e pijeni të nxehtë në çdo kohë dhe do merrni 2 hudhëra në stomak bosh.
Sëmundjet e syve dhe mos-shikimi mirë:Gjysmë ore para se të shkoni për të fjetur lyeni kapakët dhe lëkurën e syve me vaj të farës së zezë. Eshtë e preferueshme që njëkohësisht dhe me lyerje të pini dhe përzierjen e cila përbëhet nga një lugë kafeje me vaj të farës së zezë në një gotë me lëng karote. Rezultatet do të duken që në muajin e parë.
Nervozimi dhe stresi: Hedhja e disa pikave të këtij vaji në një filxhan me kafe qetëson sistemin nervor.
Këputje dhe dembelizëm: Një lugë të vogël(5 deri me 10ml) vaj të fares së zezë e shoqëruar me lëng portokalli, pihet për çdo ditë për 10 ditë rrjesht pas buke në mëngjes dhe më pas do të shihni ndryshim në vete menjëherë.
Aktivizimi i memorjes dhe aftësisë për të kuptuar: Një lugë të vogël vaj të fares së zezë e shoqëruar me 100 ml nenexhik të zier(uj ku ke zier nenxhik, pihet për çdo ditë pas buke në mëngjes për 15 ditë rrjesht.

 

Sëmundjet e zemrës: Pini Vaj të paster Fare të Zezë të shoqëruar me një lëng të nxehtë psh.caj. Kjo ndihmon të shkrirjen e dhjamrave, hapjen e venave dhe arterieve.

Impotenca (Dobësia seksuale): 200 gr fara të zeza të bluara (kujdes jo vaj por fare e bluar) përzihen me 50 gr vaj ulliri, plus 100 gr çimçakiz arab mashkull i bluar, plus 50 gr vaj xherxhiri, plus 50 gr vaj të farës së zezë, plus 20 gr mjaltë të farës së zezë, me pas përzihen të gjitha. Përdoren tre herë në ditë {në mengjes drekë dhë darkë}, pas buke nga një lugë e madhe.

Për shërimin e pagjumësisë: Një lugë kafeje vaj të farave të zeza e perzien me mjaltë dhe e hidhni në pije të nxehtë psh. çaj dhe e pini.
Përr fytyrë dhe lëkurë të shëndetshme: Perziej barazisht(në mase) si vajin e Farës së Zezë dhe vajin e ullirit.
Ferkojeni me përzierjen fytyren dhe lëreni kështu për rreth 1 orë, më pas lajeni me sapun e ujë do t’a vreni se fytyra juaj shëndrit

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 6543 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj