Patate në mënyrë krejtësisht të re

Nr. Referencës
RF399757
Titulli i njoftimit
Patate në mënyrë krejtësisht të re
Përshkrim

Edhe atëherë kur mendoni që nuk ekzistojnë mënyra që nuk i keni bërë apo provuar patatet, ne jemi këtu të ju bindim në të kundërtën. Ju sjellim recetën patate të mbushura me vezë.

Nëse iu janë shpenzuar idetë si t’i përgatitni patatet, ja nje ide kualitative. Këtë lloj patateje mund ta servoni me ndonjë mish apo si paragjellë të nxehtë. Vendosni vetë…

Përbërësit e nevojshëm:

 • Patate e pjekur me lëvore, ngadalë i ftohur
 • Gjalpë e shkrirë
 • Kripë, piper
 • Djath integral (djathë cedar, gauda, ementaler)
 • Vezë
 • Mbushje sipas dëshirës (mish i terur, mish viçi, qepë të njomë, spec të prerë hollë)

Furrën nxeheni në 190oC.

Pataten shtrijeni dhe për së gjati priteni në maje të secilës patate. Me ndihmën e lugës lehtë shpartalloni pataten, duke lënë një shtresë të hollë të patates ngjtur me kore. Rujuni që mos të lëshojë fundi.

Brendinë e patates lyejeni me gjalpë të shkrirë dhe bëjeni me piper dhe kripë. Fundin e patates mbusheni me djathë integral, më pas vendosini përbërësit tjerë sipas dëshirës (qepën e re, speca të grira, mish të terur) lërjani imagjinatës.

Në fund në maje të fillit thyeni nga një vezë në secilën patate, kriposeni dhe bëjeni me piper sipas dëshirës, si dhe shtoni pak djathë.

Piqini në furrë 20 minuta, e bardha e vezës do të duhej të jetë mirë e pjekur, ndërsa e kuqja pak më e lëngshme,

Vërejtje: Patatet në lëvore piqini të mbështjellura me fletë alumini për rreth një orë në temperaturë 200C

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 1900 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj