Limoni vetite dhe vlerat e tij

Nr. Referencës
RF260986
Titulli i njoftimit
Limoni vetite dhe vlerat e tij
Përshkrim
Nga më të vjetrat dhe më të njohurat veti e limonit është burim i vitaminës C. Vitamina C është një antioksidant thelbësor që ndihmon pastrim e trupit nga radikalet e lira.Këto radikale te lira mund të shkaktojnë dëmtimin qelizor duke çuar në sëmundje të zemrës, kancer dhe sëmundje të tjera serioze. Vitamina C është gjithashtu një bllok i rëndësishëm për ndërtimin e një sistemi të shëndoshë imun.Lengun e limonit e gjejme ne shume perdorime.Po japim vetem disa prej tyre.
* Kapslleku: Lëngu i limonit ndihmon për të kuruar problemet e lidhura me kapsllikun. Shtoni disa pika limoni në pjatën tuaj.Limoni vepron si një pastrues gjaku dhe si një agjent i spastrimit.
* Temperatura. Lëngu i limonit mund të ndihmoje një person i cili vuan nga gripi,i ftohti, ose ka ethe. Limoni ndihmon për të thyer ethet duke rritur djersen.
* Kujdesi i dhembeve: Lëng i limonit është i përdorur per kujdesin dentar gjithashtu. Nëse lëngu i limonit aplikohet në zonat ku ka dhimbje atehere dhimbja pushon. Lengu i limonit ndalon gjakderdhjen nga dhembet.Limoni ndihmon nga erë të keqe e gojes dhe probleme të tjera në lidhje me mishrat. Përveç kësaj, limoni mund të përdoret gjithashtu në pastrimin e rregullt te dhëmbëve tuaj. Ju mund te shtoni lëng limoni në pastë tuaj te dhëmbëve.
* Per floket: Lëngu i limonit ka dëshmuar veten në trajtimin e kujdesit për flokët në një shkallë të gjerë. Ai nëse aplikohet në lëkurën e kokës mund të trajtoj probleme si zbokthi, rënia e flokëve dhe probleme të tjera që lidhen me flokët. Lëngu i limonit nëse aplikohet mbi flokët, i jep një ndriçim natyral flokut.
* Lekura: Lëngu i limonit, duke qenë një ilaç natyral antiseptik, mund të mare pjesë për të kuruar problemet e lidhura me lekuren. Lëngu i limonit mund të aplikohet për të ndaluar edhe diegiet e diellit.Lëngu i limonit gjithashtu mund të aplikohet në lëkurë per ata qe kane ekzeme. Ajo vepron si një ilaç kundër plakjes dhe mund të hequr rrullat dhe pikat e zeza.
Kundra djegies mund të zhduke plagët.Meqe limoni është një agjent ftohje ai zvogëlon ndjesite djegese në lëkurë.
* Gjakderdhje të Brendshme: Limoni ka veti antiseptike, ajo mund të ndalojë gjakderdhjet e brendshme.Psh ju mund të aplikoni lëng limoni në pambuk dhe ta vini ne hundë për të ndaluar gjakderdhjen.
* Reumatizmi: Limoni është gjithashtu një diuretik dhe me te mund të trajtohen reumatizmat dhe artriti. Ai ndihmon për të nxjerr bakteret dhe toksinave nga trupi.
* Pesha: Nëse një person merr lëng limoni të përzier me ujë të vakët dhe mjaltë, kjo perzierje mund të zvogëlojë peshën e trupit.
* Crregullime ne frymemarrje: Lëngu i limonit ndihmon në shërimin e problemeve të frymëmarrjes si dhe eshte i dobishem per persona qe vuajne nga azma.Limoni duke qenë një burim i pasur i vitaminë C, ndihmon në trajtimin e çrregullimeve të frymëmarrjes.
* Kolera: Sëmundje si kolera apo malaria mund të trajtohen me lëng limoni sepse ai vepron si një pastrues gjaku.
* Relaksues per kembet.Limoni është një agjent aromatik dhe antiseptik dhe është i dobishëm në relaksimin e këmbëve. Shtoni disa limona në ujin e ngrohtë dhe vini këmbët në ujë për tu relaksuar.
* Infeksionet e fytit: Limoni është një frut i shkëlqyer që ndihmon në luftimin e problemeve në lidhje me infeksionet e fytit sepse ajo ka veti antibacteriale.
* Tension të lartë: Pirja e lëngut te limonit është e dobishme për njerëzit që vuajnë me probleme të zemrës, pasi përmban kalium. Ajo kontrollon tensionin e lartë, marremendjen, vjelljen si dhe siguron relaksim të mendjes dhe trupit. Kjo redukton stresin mendor dhe depresionin.
  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 6629 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj