Disa këshilla ushqimore

Nr. Referencës
RF543450
Titulli i njoftimit
Disa këshilla ushqimore
Përshkrim

Per te qene sa me te shendetshemduhet qe patjeter te hash mengjes. Ai eshte vakti me i rendesishem i dites sepse e ndez metabolizmin e trupit dhe cdo mekanizm ne trup fillon te punoje.  Sa me gjate te presesh per te ngrene mengjes aq me i ngadalte do jete metabolizmi.

Per me teper pot e presesh sa te vije
dreka per te ngrene do jesh aq i uritur saqe do hash me teper se cduhet dhe trupi nuk do ta perballoje dot dhe do e depozitoje si dhjam energjine e tepert.

Kjo e ul dhe me shume metabolizmin dhe shkakton me shume ngritje peshe trupore.

Me cdo vakt qe te hash, mundohu te kesh nje porcion karbohidratesh, dhe nje porcion proteine ne menyre qe te ushqesh trupin me nutriente gjate gjithe dites.

Qellimi do jete te hash dicka cdo 3-4 ore gjate gjithe kohes qe je zgjuar.

Ki parasysh qe te kesh 3 vakte normale
(mengjes, dreke dhe darke) dhe 3 vakte te vogla snak.

Konsumo gjithe karbohidratet e renda gjate mengjesit dhe dites duke i lene ushqimet e lehta si sallata per ne darke.

Sic thote fjale popullore: Haje mengjesin me mikun, dreken vetem dhe darken me armikun.

Mos konsumo shume ushqime te perpunuara. Ato gjenden zakonisht ne sodad is Coca-Cola,
ushqimet e konservuara etj. Keto ushqime kane kimikate qe quhen prezervues dhe qe jane te
demshme per trupin.

Merr gjithmone nje supplement Multivitamin/Multimineral cdo dite per ti dhene trupit vitaminat qe ndoshta nuk i merr me ane te dietes.

Mos konsumo ushqime me perqindje te larte yndyre dhe sheqeri sepse vetem shtojne dhjamin
trupor.

Pij sa me shume uje.

Mos konsumo shume kripe apo ushqime te kripura (Gjella me kripe, kripa me karar)

Evito ushqimet e skuqura sepsa jane te demshme per trupin. Ato mund te shkaktojne semundje zemre dhe kancer.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 3894 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj