Dieta dobesuese që ju ndihmon të mos merrni kilet e humbura

Nr. Referencës
RF755974
Titulli i njoftimit
Dieta dobesuese që ju ndihmon të mos merrni kilet e humbura
Përshkrim

Të gjithë gati për të shkuar për pushime: dieta dobësuese ka funksionuar, por tani ekziston rreziku i relaksit të përditshme për të rimarrë kilet e humbura. Si të evitojme këtë efekt të pakënaqshem. Të beni sa më shumë aktivitete dhe të limitoni sasinë e ushqimeve: flasim për teprime, por ajo që ka më shumë rëndësi është sasia dhe cilësia e asaj së cfarë konsumojmë. Atëherë tek cila ushqime të përqendrohemi për të mos rimarrë kilet e humbura me aq vështirësi?

Fibra dhe proteina; Studimet shkencore
Ato që kanë sugjeruar fibra dhe proteina kësaj rradhe është një studim shkencor : dieta dobësuese tenton të marri më pak kalori, domëthënë të reduktoj metabolizmin bazë. Sapo të keni reduktuar këtë bëhet më e thjeshtë marja e kileve. Shkencëtarët kanë kërkuar për ndonje ushqim që mund të evitonte në maksimum këtë efekt kolateral. Ato kanë analizuar një grup prej 31 personash të cilet i ishin nënshtruar dietës, duke i dhënë atyre 3 dieta të ndryshme mbajtëse të cilat ishin baraz dhe me kalori.

Dieta me e mirë mbajtëse
Nga studimi rezultoj që regjimi ushqimore me reduktimin e metabolizmit bazë ( domëthënë ai që mban më të ndezur dhe më aktiv) ishte ajo me bazë karbohidratesh ,pra më e mira për të mos i marrë kilet e humbura .Por kini kujdes, sepse ajo vetë ka treguar se prodhonte një sasi kortizoli në gjak: që ndikon mbi stresin dhe në rrezikun e rritjes kardiovaskulare. Rezultati përfundimtar? Si gjithmonë dieta më e mirë për të mos marre kilet është ajo e ekuilibruar pa limite me shumë proteina, yndyrna ose karbohidrate, por e bazuar në rritjen e fibrave vegjetale. Por, jo të gjitha kaloritë janë të barabarta.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 5582 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj