Bento Box, pjata japoneze

Nr. Referencës
RF152320
Titulli i njoftimit
Bento Box, pjata japoneze
Përshkrim

Bento Box, (kuti të përshtatshme), janë një disiplinë e vërtetë japoneze e përhapur fillimisht të Azi për të mbërritur në çantën e kurrizit të disa fëmijëve europianë.

Bento=Përshtatshmëri.

Ideja lind në 1185, si “drekë me vete” e punëtorëve japonezë, sidomos e atyre që udhëtonin.  Ishin kuti të vogla druri të përgatitura me shumë kujdes nga gratë e tyre.
Në bazën e Bento-s, hahet pak, mirë, ngadalë dhe me pak shpenzime. Kuti të thjeshta, ushqime ekonomike si orizi dhe perimet, të ziera me avull dhe të paketuara dhe me gjethe bambuje.
Parimi i Bento-s është që në një kutizë, të ndarë në disa pjesë të vogla, mund të futen të gjithë përbërësit që nevojiten për një vakt të përkryer, si në racion dhe në vlerat ushqimore. Perime, mish, peshk, vezë, oriz, djathë dhe fruta.
Por, nuk është aq e thjeshtë sa duket. E bukura e Bento-s është pikërisht në përgatitjen e saj! Nuk mjaftojnë përbërësit e thjeshtë për ta bërë këtë kutizë kaq të veçantë. Kaëaii është fjalëkalimi: i këndshëm, i lezetshëm, i adhurueshëm. Bento shquhet për frymëzimin, krijimtarinë, stilin, ndoshta edhe për ndonjë erëz të veçantë, një aromë, apo një përbërës. Një top oriz që i jep formën një kokë derrkuci, apo një mollë që shndërrohet në nusepashke, kjo e bën Bento-n ndër vite një formë të vërtetë arti kulinar, një garë e vërtetë midis nënave aziatike për “ Bento-n më e bukur”, deri sa arrin në tavolinat e eventeve më të shquara ndërkombëtare.

  • Vlerësimi i tanishëm: 0
  • Votimi total: 0
 • Shkarkoje si PDF Shkarkoje si PDF
 • Denoncoje si të rremë Nrysho denoncimin
 • Skano barkodin ! Skano barkodin !
 • 2234 Vizitorë
Emri i shokut tuaj *
Posta elektronike e shokut tuaj *
Emri
Posta juaj elektronike
Mesazhi Juaj.
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Nuk ka komente te vendosura
Komento
Emri *
Arsyeja *
Vlerësimi
Mesazhi Juaj. *
Vendos karakteret e figurës *
Kliko mbi imazhin për të rifreskuar figurën. Ju lutemi vendosni karakteret e përshkruara
Ne e kemi të pamundur te gjejme këtë adresë të kërkuar () nuk ka të dhëna për këtë adresë
Vendosni denoncimin tuaj për këtë njoftim.
Po përpunohet...
Jeni të sigurtë që doni të anulloni denoncimin tuaj?

Njoftime për të krahasuar

  Nuk ka njoftime për të krahasuar
  Identifikohu
  Emri juaj
  Fjalekalimi
  Humbët fjalëkalimin? Kujtoj