MAGJIA E VIAGRËS: Mund sindrimin paramenstrual (PMS) më mirë se të gjitha ilaçet

Αριθμός αναφοράς
RF151440
Τίτλος
MAGJIA E VIAGRËS: Mund sindrimin paramenstrual (PMS) më mirë se të gjitha ilaçet
Περιγραφή

Femrat të cilat çdo muaj vuajnë me ciklin menstrual dhe shtrëngime – sindromi paramenstrual (SPM) në anglisht premenstrual syndrome (PMS), zgjidhjen për këtë problem do të mund ta gjeni në një ilaç ‘tipik për meshkuj’.

Zbulimi i viagrës ka sjellur revolucion në jetën seksuale të shumë meshkujve dhe femrave. Tani është treguar se ky ilaç ka edhe një efekt fantastik – shëron ‘brengat’ e femrave!

Mjeku amerikan Pen Stejt nga kolegji medicinal thekson që femrat të cilat para secilit cikël menstrual kanë vendosur pecetë ditore me viagrës të shkrirë kanë pasur shumë më pak shtrëngime, dhimbje dhe simptoma tjera para menstruale dhe sindromë menstrual. Çështja është aty se ky ilaç nxit qetësimin e legenit, e me këtë relakson muskujt dhe zvogëlon agoninë.

Ky zbulim veçanërisht është i rëndësishëm për ato femra që nuk reagojnë në antiflamatorë standard, ne ilaçe josteroide siç është brufeni, aspirini apo paracetamoli. Para kësaj, konsumimi i shpeshtë i këtyre ilaçeve mund të rrezikojë shëndetin e veshkave apo nxisin ulçerin në lukth. Siç është treguar, femrat kanë provuar viagrën në mënyrë orale, në dukje të kokrrave, e kanë ndjerë zvogëlimin e dhimbjeve , por kanë përjetuar shumë efekte anësore siç është kokëdhimbje të padurueshme.

 

Në studimet më të reja, e botuar në xhurnalin “Human Reproduction’, kanë marrë pjesë 25 femra të moshës 18 dhe 35 vjeçe të cilat vuajnë nga probleme të mëdha çdo muaj. Gjysmën e këtyre mjekët i kanë pajisur me peceta të cilave ia kanë shkrirë sildemafil (përbërës aktiv të viagrës), derisa të tjerat kanë marrë kokrra qetësuese e padëmshme. Pacientet kanë vlerësuar intensitetin e dhimbjeve gjatë kohës se periodave dhe ka dalë që “viagra vaginale” në përgjithësi ka hequr shtrëngimet, dhe këtë pa efekte anësore.

-Tani na mbetet që të bëjmë studime të reja nga të cilat do të dëshmojnë të vërtetën e këtyre diagnozave që sildenafili mund lirisht të përdoret tek pacientet të cilët luftojnë me dhimbje të mesme dhe të mëdha menstruale. Kërkimi për ilaçe të reja është edhe fort i arsyetuar, sepse me fazën e cikleve të dhimbshmeve të paktën një herë në jetë ballafaqohet secila femër- ka thënë autori i studimit Ricard Legro, profesor i gjinekologjisë dhe akusherisë në kolegjin e lartpërmendur.

Hulumtimet e kaluara kanë treguar që viagra mund të ndihmojë edhe meshkujt të cilët vuajnë nga dhimbjet në pjesën e poshtme të shpinës dhe ijeve. Ndikimi i viagrës është treguar në atë mënyrë që hap enët e gjakut në pjesën e legenit në mënyrë që nxit qarkullim të mirë të gjakut.

 • 2007 Εμφάνιση
Το Όνομα του Φίλου σου *
Το Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείου του Φίλου σου *
Το Όνομά σου
Το Ηλεκτρονικό σου Ταχυδρομείο
Μήνυμα
Είστε ένας άνθρωπος? *
Κλικάρετε στην εικόνα για να ανανεωθεί το Σχήμα. Παρακαλώ εισάγετε τους χαρακτήρες που εμφανίζονται στην εικόνα
Δεν υπάρχουν σχόλια που προστέθηκαν
Προσθήκη Σχολίου
συγγραφέας *
Tίτλος *
Eκτίμηση
Μήνυμα *
Είστε ένας άνθρωπος? *
Κλικάρετε στην εικόνα για να ανανεωθεί το Σχήμα. Παρακαλώ εισάγετε τους χαρακτήρες που εμφανίζονται στην εικόνα
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Φόρτωση...
Are you sure you want to cancel your report?

Ανακοίνωση προς συγκρίνετε

  Δεν υπάρχουν καταχωρήσεις για να συγκρίνετε
  Είσοδος
  Όνομα χρήστη
  Κωδικός πρόσβασης
  Ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασης; Υπενθύμιση