10 tendencat e bukurisë për vitin 2012

Αριθμός αναφοράς
RF222524
Τίτλος
10 tendencat e bukurisë për vitin 2012
Περιγραφή
Që nga flokët e deri tek thonjtë: të gjitha tendencat që na kanë bërë të bukura në vitin që sapo kaloi dhe që do të vazhdojmë të ndjekim në vitin 2013!
•    10 miliard euro. Kaq kemi shpenzuar vitin që kaloi në produkte bukurie, sipas të dhënave të Unipro ( Shoqata italiane e parfumerieve ): një bilanc pa diskutim në favor të estetikës dhe kujdesjes për veten. Shumë prej nesh kanë lyer buzët me të kuq, kanë lyer qerpikët me rimel dhe kanë investuar në produktet kozmetike, me të cilat kanë pasur një lëkurë për t’u pasur zili. Por cilat janë tendencat e 2012-ës?  Që nga flokët e deri tek thonjtë: të gjitha tendencat që na kanë bërë të bukura në vitin që sapo kaloi dhe që do të vazhdojmë të ndjekim në vitin 2013.
•    Revolucioni  kremi BB ( Blemish Balm-krem antiplakje). Viti 2012 ka qenë viti i lindjes së kremrave të reja BB cream, të paktën në botën perëndimore. Po, sepse këto kremra lindin në Korenë e Jugut disa dhjetëra vjet më parë, për të mbrojtur e përkujdesur lëkurën e ndjeshme nga trajtimet e mjekësisë estetike. Me një vëmendje të veçantë për ngjyrën. Ndryshimi nga kremrat e vjetra me ngjyrë? Nuk e ndërrojnë ngjyrën e lëkurës, por e theksojnë atë. Zhvillimi i fundit? Formula të reja antiplakje .
•    Viti 2012 ka parë kthimin e buzëkuqit të kuq si protagonist të trukut, si në stinët e bukura , ashtu edhe në ato jo të bukura. Bionde apo zeshkane, ai i shkon të gjithave, edhe kuqalasheve. Tendenca propozoi të kuqin me shkëlqim për biondet dhe atë opak për zeshkanet. Buzëkuqi zë vendin e parë në klasifikimin e produkteve kozmetike më të shitura: 185 milion euro është vëllimi i këtij mbreti të trukut.
•    Truk dhe thonj pop. Sy ngjyrë neoni dhe duar me efekt vitamine: ngjyrat e trukut 2012 kanë qenë me tonalitete të forta, madje fluoreshente. Dëshira për ngjyra, ka zëvendësuar me shumë stil hijet klasike të syve në gri apo kafe, duke propozuar një koncept të ri për të trukuar sytë.  Bluja elektrike dhe jeshili acid, ishin ngjyrat e preferuara të kapakëve të syve. Thonjtë kanë parë triumfin e ngjyrave fluoreshente.
•    Viti i gërshetave dhe i vajrave disiplinuese. Mes dëshirës për romantiçizëm dhe kthimit në fëmijëri, flokët u gërshetuan në mënyrë shumë origjinale. Pothuajse u harrua gërsheti me tre rreshta, nëpër pistat e modës dhe në rrugë u panë gërsheta në formë luspash peshku, kurora gërshetash në kokë, twist francez etj etj. Madje edhe në tapetin e kuq. Në aleancë me tendencën e gërshetit është edhe vaji i ri disiplinues për flokët, që nuk yndyros, nuk ngjit e nuk rëndon. 
•    Vetulla të trasha. Moda e fundit e 2012. Zbukurojnë sytë me dy harqe të forta e të trasha vetullat e 2012-ës. Një tendencë, të cilën do ta shohim të propozohet sërish në vitin 2013. Ekspertët e imazhit betohen që ato theksojnë intensitetin e vështrimit dhe i japin karakter fytyrës. Dhe e fundit, nuk duan shumë përkujdesje. 
•    Në vitin 2012 konfirmohet mjekësia estetike jo e ashpër, në një mënyrë akoma më pak invazive nga viti paraardhës. Fytyra rinohet jo vetëm me mbushës dhe filtra, por edhe me oksigjen-terapi. Trajtimet e reja i rikthejnë densitet kontureve të fytyrës, shtrijnë rrudhat dhe i japin energji fytyrës, pa ndihmën e gjilpërave.
•    Ngrijeni vëllimin vajza!  Mbas vitesh e vitesh flokësh të drejta e të ngjitura mbas kokës, në 2012, flokët kanë “ngritur” vëllimin. Të lëshuara mbi supe apo të mbledhura topuz, fjalëkalimi  ishte ( e do të jetë): jepi jetë krehjes! Për flokë të fryra që do të vazhdojmë të shohim edhe në 2013-ën, pavarësisht nga gjatësia. 
•    Viza e syve, çfarë pasioni! Për nder të Amy Winehouse, truku i syve i 2012-ës ka qenë i një intensiteti të lartë grafik. Viza të qarta dhe të rregullta dizenjojnë dhe zgjasin vështrimin. Shpesh, argëtohen duke vizatuar figura gjeometrike origjinale. Për sy yjesh…apo prej maceje!!
•    Nutriceutika-bukuria nga brenda. Bukuria e lëkurës kurohet duke gëlltitur një kapsulë. Seleni kundër plakjes, esperidina për të përshpejtuar qarkullimin qelizor, polifenolët për të riparuar kapilarët. Neutriceutika, si shkencë që studion fuqinë e ushqimit mbi mirëqenien tonë, ka pasur një sukses shumë të madh në botën e kozmetikës.
•    Imperfeksioni, tregues i kontradiktave të kohëve moderne në 2012-ën. Nga njëra anë tendencat e flokëve propozojnë linja shumë të sakta e të rregullta, nga ana tjetër ngre krye stili “ i pakrehur”; në se truku privilegjon stilin grafik, korrenti tjetër kundërshton duke propozuar konture të zbehta; kujdesi eko-bio në krah të trajtimeve të teknologjive të larta, fytyrat e tërhequra nga lifting, anash atyre të këndshme jo perfekte.
 • 3017 Εμφάνιση
Το Όνομα του Φίλου σου *
Το Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείου του Φίλου σου *
Το Όνομά σου
Το Ηλεκτρονικό σου Ταχυδρομείο
Μήνυμα
Είστε ένας άνθρωπος? *
Κλικάρετε στην εικόνα για να ανανεωθεί το Σχήμα. Παρακαλώ εισάγετε τους χαρακτήρες που εμφανίζονται στην εικόνα
Δεν υπάρχουν σχόλια που προστέθηκαν
Προσθήκη Σχολίου
συγγραφέας *
Tίτλος *
Eκτίμηση
Μήνυμα *
Είστε ένας άνθρωπος? *
Κλικάρετε στην εικόνα για να ανανεωθεί το Σχήμα. Παρακαλώ εισάγετε τους χαρακτήρες που εμφανίζονται στην εικόνα
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Φόρτωση...
Are you sure you want to cancel your report?

Ανακοίνωση προς συγκρίνετε

  Δεν υπάρχουν καταχωρήσεις για να συγκρίνετε
  Είσοδος
  Όνομα χρήστη
  Κωδικός πρόσβασης
  Ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασης; Υπενθύμιση