Si të hamë mirë?

Reference Number
RF854376
Title
Si të hamë mirë?
Description
Të hashë nuk do të thotë vetëm të ushqehesh. Ngrënia është edhe një akt social, sensual, emotiv dhe jetësor, në kuptimin më të ngushtë të kësaj fjale.
Në shumicën e rasteve, njeriu ha kur ka uri; ndonjëherë edhe për të mbushur një mungesë ndjenjash apo për të kënaqur miqtë e tij...
Të gjithë do të dëshironin të hanin mirë, qoftë edhe për shkak të ndikimit që ka ushqimi në shëndet. Një ushqim i shëndetshëm përbën bazën e një shëndeti të mirë dhe është një element-kyç i zhvillimit të shëndetit të njeriut.
Por çfarë do të thotë të hashë mirë? Shumë gjëra të ndryshme, herë-herë edhe kontradiktore, sipas këndvështrimit  ngaku shihet, sipas kulturës sonë, mënyrës sonë të jetesës, besimeve tona, vlerave tona. Nuk është e lehtë të jepet një përgjigje përfundimtare, aq më tepër që teoritë ushqimore janë të pafundme dhe shpeshherë kontradiktore.
Në këtë material, nuk do të gjeni as zgjidhjet definitive as receta. Ushqimi do të vendoset në një kontekst global, duke parë sesi ka evoluar shkenca e ushqimit gjatë 50 vjetëve të fundit dhe duke dhënë rekomandimet kryesore që ajo propozon sot. Theksi do t’i vihet trajtimit të ushqimit në ndikimin që ka ai për shëndetin. “Ushqimi të jetë medikamenti yt!”, thoshte Hipokrati.
Të hashë do të thotë të jetosh
Ne jemi shumë më të lidhur me zakonet tona ushqimore seç mund ta marrim me mend, qofshin ato të mira apo të këqia. Të ndryshosh këto zakone mund të jetë një sfidë e konsiderueshme. Pjesa më e madhe e emigrantëve, për shëmbull, adoptojnë veshjet, gjuhën, zakonet e vendit ku kanë shkuar, por i ruajnë për një kohë të gjatë zakonet e tyra ushqimore. Duhen arsye të forta për t’i ndërruar këto zakone.
Në krye të listës për ndryshime të tilla qëndrojnë humbja e peshës dhe zgjidhja e një problemi shëndetësor. Në rast se duke ngrënë më pak yndyrna shtazore apo më shumë fruta dhe perime ndihmon për kurimin e një sëmundjeje të dhënë, kjo mund të jetë një arsye e mjaftueshme. Por dorëheqja nga ushqimet pa vlerë apo përgatitja e ushqimeve më të ekuilibruara për parandalimin e një sëmundjeje të mundshme apo për të qënë në formë më të mirë, është shumë më e vështirë.  
Përvoja ka treguar se është më mirë të ndryshosh zakonet ushqimore në mënyrë graduale duke bërë një deri në dy ndryshime në të njëjtën kohë. Këto ndryshime mund të kenë të bëjnë direkt me ushqimet (më pak ushqime të skuqura të gatshme, më shumë fruta), me marrëshëniet tona me to (kompensim, oreks, zakone) apo me mënyrën tonë të të ngrënit (përtypje e ngadaltë, ngrënie duke qëndruar ulur).
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1740 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind