Si duhen zgjedhur Vitaminat?

Reference Number
RF133531
Title
Si duhen zgjedhur Vitaminat?
Description
Në vitin 1912, kimisti Polak Casimir Fung izoloi vitaminën e parë, vitaminën B.
Që atëherë janë zbuluar 13 vitamina, të cilat ndahen në 2 grupe: 
vitaminat e tretshme në ujë, të cilat eliminohen nëpërmjet urinës, kështu që nuk kanë rrezik për mbidozë. Në këtë grup bëjnë pjesë vitaminat B dhe vitamina C, një vitaminë antioksidante, pra kundër plakjes së lëkurës, dhe që ndikon në rritjen e mbrojtjes imunitare.
Në grupin e dytë bëjnë pjesë vitaminat e tretshme në yndyrë, të cilat nuk eliminohen nëpërmjet urinës. Ato grumbullohen në organizëm, kështu që kanë rrezik për mbidozë.
Në këtë grup bëjnë pjesë vitamina A, që ndikon në përmirësimin e shikimit dhe rritjes, vitamina D, që ndodhet kryesisht në vajin e peshkut dhe që përmirëson rritjen e kockave, duke fiksuar fosforin dhe kalciumin, vitamina E, kryesish një anti-oksidant, por njëherazi ndihom për pjellorinë, si dhe vitamina K, një vitaminë anti-hemorragjike.
Organizmi ynë nuk është në gjëndje t’i prodhojë vitaminat, kështu që ato merren nëpërmjet ushqimit, përveç vitaminës D që mund të merret duke qëndruar në diell. Për të siguruar vitaminat e tjera, duhen konsumuar 5 fruta dhe perime në ditë.
Disa njerëz hanë shumë, të tjerë hanë pak apo keq, grave shtatzëna u mungojnë të gjitha vitaminat, duhanpirësve u mungon vitamina C, alkoolikëve u mungon vitamina B. Të gjithë personat me mungesa vitanimike duhet të bëjnë kura vitaminash. 
Edhe njerëzit që i vënë rëndësi ushqimit duhet të kenë parasysh që vitaminat janë shumë të brishta: gjatë gatimit nga nxehtësia humbet mëse gjysma e tyre, ndërsa në ajër të pastër vitaminat mund të oksidohen.
Është mirë që frutat dhe perimet të gatuhen në avull në mënyrë që të ruhen vitaminat ose që frutat dhe perimet të hahen të gjalla.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1786 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind