Shembuj vaktesh të ekuilibruara

Reference Number
RF749315
Title
Shembuj vaktesh të ekuilibruara
Description
Ekuilibri ushqimor nuk është vetëm një filozofi jete, por bazohet para së gjithash mbi zgjedhjet e përditshme ushqimore....
Ja se si mund të organizojmë vakte ideale.
Rregullat bazë: Për të plotësuar nevojat e organizmit nëpërmjet substancave ushqimore të domosdoshme për funksionimin e tij (vitamina, proteina, yndyrna, sheqerna, fibra, ujë, minerale, oligoelementë) është e nevojshme të kesh një ushqim të shumëllojshëm, duke pasur kujdes, në mënyrë të veçantë që të hani fruta, perime, bulmetra, drithëra, mish, peshk, vezë...
Pra, një vakt ideal është i përbërë nga :
•    Një perime e freskët apo e përgatitur
•    Një burim proteinash nga kafshët: mish, peshk, vezë
•    Një porcion miell (drithë, patate, makarona) dhe/ose bukë
•    Një frutë e freskët apo e përgatitur
Sasia varet nga nevojat e secilit: mosha, seksi, gjatësia, sforcimi fizik...
Një vakt i ekuilibruar tipik për një grua:
•    Një antipastë e lehtë: perime e freskëta, supë me perime, proteina (një fetë proshutë)
•    Një porcion (mesatarisht 130 g) mish apo peshk ose 2 vezë
•    Një porcion perime (200 g)
•    Një porcion bukë (30-50 g) dhe/apo drithëra (100 -150 g të gatuara)
•    Një produkt bulmeti: kos, 100 g djathë i freskët, 30-40 g djathë i stazhonuar...
•    Një ëmbëlsirë: fruta etj
Dy shembuj:
1)Karota të prera
Hamburger
Mashurka dhe patate me avull
Kos natyral
Një komposto frute
2) Gjysmë grejpfrut
Salmon në furrë
Spinaq
Oriz
Pudding
Secilit të vetën
Kushdo mund dhe duhet të adoptojë këtë lloj dreke tipike, në bazë të shijeve dhe zakoneve të të ushqyerit. Për shembull, antipasta nuk është e domosdoshme, edhe pse e bën vaktin më të kompletuar. Por nuk duhet as të sforcohemi për të ngrënë një vakt të plotë, në qoftë se nuk kemi uri. Nuk është gjithmonë e thjeshtë të gëlltisim antipastë, gjellë, djathë, ëmbëlsirë….kur kemi vetëm 30 min kohë për të ngrënë.
Në rregull, ky lloj të ushqyeri është ideal, por sidoqoftë, gjëja më e rëndësishme është të arrijmë ekuilibrin ushqimor në harkun e gjithë ditës, d.m.th. të furnizojmë organizmin me energjinë dhe substancat ushqimore për të cilat ka nevojë  për të funksionuar sa më mirë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1908 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind