Parimet bazë të ushqimit

Reference Number
RF114269
Title
Parimet bazë të ushqimit
Description
Pjesa më e madhe e specialistëve të ushqimit janë dakord lidhur me një numër parimesh që mund të shërbejnë edhe si guida. P
ër shumicën e njerëzve që nuk kanë probleme shëndetësore, kryerja e disa korrigjimeve në zakonet e tyre ushqimore – në mënyrë që ato t’u përshtaten më mirë këtyre parimeve – mund të sjellë një përmirësim të ndjeshëm.
1. Ngrënie të ekuilibruara. Bëhet fjalë për përzgjedhjen e ushqimeve nga grupe të ndryshme ushqimore: perimet dhe frutat (gjysma e ushqimit), produktet e drithërave (një e katërta e ushqimit), mishërat dhe zëvëndësuesit e tyre (mjë e katërta që mbetet). Këtyre mund t’u shtohet kalçiumi nëpërmjet produkteve dhe nënprodukteve të qumështit, për shëmbull. Kështu, ngrënia juaj do të përfshijë:
Një dozë të mirë glucidesh: parapëlqehen drithërat integrale e të larmishme dhe miellrat integrale;
Proteina të mjaftueshme: duhen përdorur kryesisht proteinat bimore (soja, thierrëzat, fasulet, bizelet, etj.) dhe peshqit;
Pak yndyrna: rëndësi ka sidomos të zgjidhen yndyrnat e mira si ato që gjënden në farat dhe arrat si dhe në vajrat bimore, so të ishte ideale nëse janë të shtypura në të ftohtë (si për shëmbull vaji i ullirit dhe kanolës).
Një shëmbull i thjeshtë korrigjimi në ngrënie për të arritur një ekuilibër më të mirë ushqimor kur përdoren me pakicë frutat dhe perimet, do të ishte dyfishimi i porcionit të perimeve të përdorura në drekë e në darkë ose ngrënia e një fruti një orë përpara vaktit të darkës.
2. Një ushqim i larmishëm. Për të arritur gamën e nevojshme të ushqimeve, duhet jo vetëm të konsumohen çdo ditë ushqime të secilit grup ushqimor, por shumë ushqime të secilit grup. Shumica e njerëzve mund të shfrytëzojnë për shëmbull më mirë mundësitë e grupit të produkteve të drithërave të cilat, përveç bukës së grurit, orizit dhe makaronave, përmban edhe produktet me thekër, tërshërë, elb, etj. Edhe thjesht kalimi nga orizi i bardhë në orizin integral ose gjysmë integral është një përmirësim i konsiderueshëm.
3. Ushqime të freskëta dhe me cilësi të mirë. Gjë që në radhë të parë të shmangen ushqimet që kanë humbur natyrën e tyre si ushqimet me shumë kripë dhe shumë sheqer, buka e industrializuar dhe shumë ushqime të akullzuara. Brënda mundësive, do ishte mirë të përdoreshin perime të porsa këputura dhe biologjike (perimet e akullzuara janë më të mira se ato që kanë qëndruar gjatë në frigorifer), sikurse dhe mishra biologjike.
4. Në sasi të arsyeshme. Mbipesha është e lidhur në mënyrë të padiskutueshme me një numër sëmundjesh dhe me shkurtimin e jetëgjatësisë. Gjithashtu është vërtetura se një dietë pak nën-kalorike (por pa mungesa ushqimore) që mbahet për një kohë të gjatë mund të ndihmojë në parandalimin e disa kancereve dhe të rrisë jetëgjatësinë.  Si shëmbull për një korrigjim të tillë të ngrënies do të ishte ulja sistematike me një të katërtën apo një të tretën e porcioneve të ushqimeve me shumë kalori (makaronave dhe orizit, për shëmbull), duke i zëvendësuar me ushqime të ushqyeshme dhe pak kalori si perimet.
5. Ushqime të shijshme. Është shija ajo që para së gjithash përcakton zgjedhjet tona ushqimore. Në rast se shumë njerëz heqin dorë nga programi ushqimor që për ta është i përkryer, kjo gjë ndodh ngaqë ky program nuk u sjell kënaqësi. Ndërkaq, kripa, sheqeri dhe yndyrnat me përqindje të lartë në përmbajtjen e ushqimeve të transformuara pëlqehen gjithnjë e më shumë dhe tek të rinjtë tanimë është duke u kthyer në diçka normale. Për të kundër-balancuar këto ushqime me shije të mbingarkuar, duhen përdorur ushqime të shëndetshme që pëlqehen shumë, duke u përgatitur në mënyrë të shijshme, sidomos me ndihmën e erëzave, pjesa më e madhe të të cilave është një burim i mirë elementesh ushqyese.
 
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1995 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind