Mjalti, miku i përjetshëm i lëkurës dhe shëndetit

Reference Number
RF796819
Title
Mjalti, miku i përjetshëm i lëkurës dhe shëndetit
Description
Falë karakteristikave të tij ushqimore dhe estetike, mjalti nuk rresht së surprizuari
Egjiptianët e lashtë e përdornin çdo ditë për ëmbëlsimin e ushqimeve. Grekët, nga ana e tyre, e përdornin për karakteristikat energjizante.
Gjatë lojërave olimpike, atletët e hollonin në ujë për të rimarrë shpejt forcat. Hipokrati, mjeku i famshëm i antikitetit, thoshte se mjalti ndihmon për rritjen e jetëgjatësisë.
Sot mjalti vlerësohet edhe për efektet e tij të dobishme për lëkurën.
Nga çfarë ushqimesh përbëhet mjalti?
Mjalti përbëhet nga rreth 20% ujë, 70% sheqer dhe 10% kripëra minerale dhe antioksidantë. Ai përmban edhe vitamina A, B dhe C.
Mjalti zbukuron lëkurën
Efektet pozitive të mjaltit për lëkurën tanimë janë të njohura. Së pari, ai hidraton lëkurën dhe fibrat kapilare. Mjalti gjithashtu qetëson lëkurët e ndjeshme falë veprimit të tij anti-oksidues si dhe pastron lëkurën dhe rigjeneron qelizat sipërfaqësore. Në një periudhë afatgjatë, mjalti parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës.
Mjalti për një jetë më të shëndetshme
Mjalti ka gjithashtu veprime shumë të rëndësishme për organizmin tonë. Që prej shumë kohësh, ai njihet si një produkt antiseptik natyral, ka aftësi për mbylljen e plagëve sipërfaqësore.
Mjalti gjithashtu parandalon inflamacionin e zorrëve dhe stomakut. Për më tepër, bën të mundur të parandalohen sëmundjet kardiovaskulare dhe pulmonare. Dhe në fund, mjalti bën të mundur të luftohet kundër nervozizmit dhe lehtëson gjumin.
Megjithatë kujdes: mjalti është shumë kalorik (300 kalori për 100 gr mjaltë të konsumuar). Për më tepër, mjalti është krijon probleme për dhëmbët, prandaj lajini mirë dhëmbët pasi të keni ngrënë mjaltë.
Këshilla për bukurinë
Kujdesi për fytyrën
Për pastrimin e butë të lëkurës së fytyrës: përzieni një lugë gjelle mjaltë të lëngshëm me një lugë gjelle pluhur bajameje. Lyeni fytyrën duke e masazhuar dhe shpëlajeni.
Për të zbukuruar lëkurën: lyeni fytyrën me pak mjaltë të përzjerë me disa pika limoni. Mbajeni maskën 20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të vakët. 
Për të ushqyer lëkurën: përzieni dy lugë kafeje me krem të freskët të trashë, ½ avokado të kaluar në mikser, ½ karotë të kaluar në mikser dhe 3 lugë kafeje mjaltë. Përziejini të gjithë përbërësit dhe lyeni me këtë maskë fytyrën dhe qafën. Lëreni të veprojë për 10 deri në 15 minuta pastaj shpëlajeni.
Për të ngushtuar poret e lëkurës: merrni kos natyral dhe përziejeni me një lugë gjelle mjaltë të lëngët. Lëreni të veprojë 20 minuta.
Kujdesi për trupin:
Banjo forcuese dhe hidratuese: hidhni në ujin e ngrohur mirë 10 lugë gjelle mjaltë të lëngshëm dhe 10 pika vaji esencial me dru trëndafili.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1795 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind