Mënyra më e mire e gatimit

Reference Number
RF132043
Title
Mënyra më e mire e gatimit
Description
Mënyra më e mirë e gatimit është ajo nëpërmjet së cilër ruhen më mirë vitaminat dhe mineralet e ushqimeve.
Pjesa më e madhe e vitaminave është e tretshme në ujë, domethënë që rrezikon të tretet në ujin e gatimit, prandaj është me pak interes të gatuhen perimet duke i zjerë në ujë, me përjashtim të rasteve kur lëngun e pini thjesht si lëng apo në formën e supës ose kur e përdorni për pilaf.
Pjesa më e madhe e vitaminave, si për shembull vitamina C, eshtë e ndjeshme ndaj temperaturës, pra, rrezikon të shkatërrohet nga nxehtësia, prandaj është mirë të evitoni gatimet e gjata dhe me temperaturë të lartë për të ruajtur në maksimum vitaminat.
Pra, do të ishte mirë që ushqimet të gatuhen për një kohë të shkurtër dhe në mënyrë të butë, si për shëmbull nëpërmjet gatimit me avull, duke ruajtur kështu shijen dhe vlerat e ushqimeve.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2221 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind