Hidratimi gjatë ditës

Reference Number
RF213977
Title
Hidratimi gjatë ditës
Description
Hidratimi i trupit është një domosdoshmëri jetike për njeriun. Pa ujë nuk mund të jetohet për një kohë të gjatë.
Rreth 65% e trupit të njeriut përbëhet nga uji dhe çdo ditë zëvendësohet një pjesë e kësaj sasie.
Gjatë ditës një pjesë e ujit largohet nga trupi i njeriut nëpërmjet djersitjes, urinës, pështymës apo frymës, kështu që është e rëndësishme që të zëvendësohet të paktën një sasi ditore uji prej 2 litra e gjysmëm gjë që ndihom në mirëfunksionimin e veshkave dhe eliminimin e të gjitha toksinave që ndodhen në trup.
Si merren 2 litra e gjysmë ujë në ditë?
Nëpërmjet ushqimit, kryesisht frutave dhe perimeve, 95% e të cilave përbëhen nga uji,  mund të sigurohet rreth 1 litër ujë në ditë.
Pjesa tjetër sigurohet nëpërmjet ujit, gjë që mund të realizohet nëpërmjet çfardo lloj burimi, si për shembull ujit, çajit apo qumështit që pihet në mëngjes, supës së ftohtë apo të ngrohtë, pijeve të ndryshme apo lëngut të frutave.
Konsumi i ujit të mjaftueshëm për të siguruar hidratimin e duhur bëhet gjatë gjithë ditës me mënyra të ndryshme dhe jo vetëm nëpërmjet ujit.
Në rast se ndjeni etje do të thotë se jeni të dezidratuar dhe se trupi ka vënë në funksionim sistemin e alarmit.
Lëngjet duhen marrë në mënyrë të rregullt gjatë gjithë ditës, sidomos kur bën nxehtë, duke përdorur kryesisht lëngje pa sheqer
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1735 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind