Etiketat e ushqimeve

Reference Number
RF937370
Title
Etiketat e ushqimeve
Description
Cilat janë pikat më të rëndësishme që duhen parë në etiketat ushqimore të produkteve?
Pika më e rëndësishme për një produkt ushqimor që do të mbahet në dollap apo në frigorifer është verifikimi i datës së përdorimit të produktit.
Ka dy lloje produktesh: produktet me një darë kufi për konsum, pra, bëhet fjalë për produkte që duhet të konsumohen përpara kësaj date, e cila quhet data e skadencës.
Ka produkte të tjera, konsumi i të cilave nuk krijon probleme shëndetësore pas datës së skadencës. Këto produkte kanë një datë kufi për përdorim optimal, gjë që do të thotë se pas kësaj date mund të ndryshojë shija e produktit, pa pasur probleme për shëndetin. Si shembull mund të përmenden vajrat ushqimore.
Pika tjetër e rëndësishme në etiketat ushqimore është “karta e identitetit” të produkteve. Si të kuptojmë atë që na japin këto produkte? Si të kuptojmë recetën e tyre?
Në fillim duhet parë lista e përbërësve. Duhet pasur parasysh që përbërësit listohen duke filluar nga përbërësi më i rëndësishëm i recetës deri tek më i parëndësishmi. 
Në rast se ka shumë sheqer si përbërës i parë, sigurohuni nëse është një produkt i ashtuquajtur me sheqer.
Pika tjetër e rëndësishme është tabela e vlerave ushqimore. Kjo tabelë është e detyrueshme. Në këtë tabelë duhet të figurojnë sasia e proteinave, yndyrnave, glucideve, mineraleve dhe vitaminave për 100 gr produkt ose për çdo porcion, kur bëhet fjalë për produkte me porcione.
Në rastin e ushqimeve të gatuara duhet parë raporti midis proteinave dhe yndyrnave, ku është mirë të ketë më shumë proteina se yndyrna.
Në rastin e ushqimeve të tilla si kompostot, duhen parë sasitë e sheqerit dhe glucideve. është mirë që produkti të mos ketë mbi 15 gr sheqer, që janë të barabarta me tre copa sheqeri.
Rëndësi ka që etiketat ushqimore të lexohen me kujdes e të krahasohen. Etiketat ushqimore janë miniera informacioni, janë kartat e identitetit të ushqimeve të cilat e ndihmojnë konsumatorin të zgjedhë produktet më me interes përsa u përket vlerave të tyre ushqimore.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2125 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind