Përpara TV-së. Si të shohim në mënyrë korrekte tv

Reference Number
RF669767
Title
Përpara TV-së. Si të shohim në mënyrë korrekte tv
Description
Ja, pra disa këshilla se si të shohim në mënyrë korrekte televizorin....
Mbrëmje të kaluara në shtëpi duke parë TV? Të jesh sa më rehat që të jetë e mundur kur sheh një film, nuk është e rëndësishme vetëm për mirëqenien psikologjike, por edhe për atë fizike. Ja, pra disa këshilla se si të shohim në mënyrë korrekte televizorin.
Ndriçimi
Një ndriçim i mirë, jo vetëm do ta bënte dhomën tuaj më të ngrohtë e më të rehatshme, por do t’ju lejonte edhe të shihnit ekranin në mënyrë të përsosur.
Kur të vendosni ku ta vini aparatin tuaj televiziv, duhet të jeni të kujdesshëm që të kuptoni nga vjen drita. Në fakt, shpesh mund të ndeshemi me një refleks të pakëndshëm në ekran, që në mënyrë të paevitueshme lodh shikimin tuaj; është e nevojshme, pra ekrani të mos ndriçohet drejtpërdrejt, duke u përpjekur që drita të vijë nga mbrapa dhe në diagonal me të.
Divani dhe karriget, apo kolltukët?
Të shohësh televizor do të thotë të relaksohesh, duke harruar lodhjen e ditës së sapo kaluar; për këtë arsye, është e domosdoshme të zgjidhni divan apo kolltukë të rehatshëm dhe që të jenë vendosur në mënyrë korrekte përpara televizorit. Në qoftë se divani juaj është në një kënd, edhe ekrani duhet të jetë vendosur gjatë diagonales së divanit.
Distanca me ekranin
Përveç sa thamë më sipër, është shumë e rëndësishme lartësia e televizorit, me qëllim që çdo anëtar i familjes të mundet të shohë drejtpërdrejt në qendër të aparatit dhe pak poshtë, në mënyrë që të mos lodhë shikimin, duke evituar kështu që shikimi i televizorit të kthehet në një eksperiencë stresuese. Gjithashtu, siç na kanë mësuar gjithnjë prindërit që kur ishim fëmijë, kurrë mos shihni televizor nga afër. Rregulli i përgjithshëm thotë se distanca më e shkurtër duhet të jetë e barabartë me trefishin e lartësisë se ekranit.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2059 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind