Për çfarë shërben vlerësimi i vetes?

Reference Number
RF284674
Title
Për çfarë shërben vlerësimi i vetes?
Description
Vlerësimi i vetes është mënyra sesi njeriu e trajton dhe e sheh veteveten. Ai funksionon në të gjitha fushat e jetës profesionale dhe personale.
Ai luan sidomos një rol themelor për riekuilibrimin e gjëndjes shpirtërore pas një goditjeje apo vështirësie. Vlerësimi i vetes shfaqet kur njeriu është në një gjëndje dështimi apo përballë një vështirësie. Ai nuk mbron në asnjë rast problematik, por thjesht bën të mundur që ta përballosh atë sa më mirë.
Për shëmbull, në rastin e studentët që kanë mbetur në një provim, ata që kanë një vlerësim të mirë për veten do të zhgënjehen dhe stresohen, por brënda disa javëve do të kthehen sërish në jetën sociale, ndërsa të tjerët do të vazhdojnë të jenë të dëshpëruar.
Vlerësimi i vetes është i lidhur me lumturinë, sepse ai e lehtëson atë. Ai bën të mundur ta trajtosh me më shumë respekt e të mos e keqtrajtosh veten në rast dështimi. Pra, vlerësimi i vetes luan një rol mbrojtës dhe mund të shërbejë për të rritur ndjenjën e lumturisë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1920 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind