Leximet dhe lojërat gjatë fëmijërisë ndikojnë !

Reference Number
RF951960
Title
Leximet dhe lojërat gjatë fëmijërisë ndikojnë !
Description
Nga një studim i kryer gjatë 20 vjetëve rezulton se mjedisi intelektual, në të cilin rritet një fëmijë, me libra dhe lodra edukative, ndikon në zhvillimin e qëndrueshëm të korteksit të tij cerebral.
Në studimin e disa studiuesve të Universitetit të Pensilvanisë tregohet se fëmijët, që kanë lodra edukative dhe libra në moshën 4 vjeç, kishin një korteks cerebral më të imët.
Studiuesit ndoqën që nga lindja deri në fund të periudhës së adoleshencës 64 fëmijë, të cilët jetonin në mjedise shoqërore jo të favorshme. Kur fëmijët mbushën 4 dhe 8 vjeç, studiuesit u shkuan në shtëpi për të vlerësuar mjedisin ku rriteshin: librat, lodrat edukative, por edhe ngrohtësinë dhe dashurinë që tregonin prindërit ndaj tyre.
Dhjetë vjet pas vizitës së dytë të studiuesve, adoleshentët iu nënshtruan skanerit të trurit, nga i cili studiuesit zbuluan se sa më shumë kishte lexuar dhe luajtur fëmija, aq më i hollë ishte korteksi i tij. 
Në moshën 8 vjeç, lidhja midis mjedisit dhe zhvillimit cerebral ishte shumë më pak e dukshme. Faktorë të tjerë, si për shembull inteligjenca e nënës apo dashuria e saj për fëmijën nuk kanë pasur asnjë efekt në trashësinë e korteksit. 
Ky studim tregon për ndryshimin e strukturës së trurit tonë në varësi të ambientit, por thjesht duke dhënë lidhjen midis dy ngjarjeve. Vetëm nga studimet më të thelluara do të mund të vërtetojnë lidhjen shkak pasojë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1717 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind