Bebes nuk i bën keq , nëse lihet pak te qaje

Reference Number
RF421193
Title
Bebes nuk i bën keq , nëse lihet pak te qaje
Description
A duhet lënë bebja të qajë pak gjatë natës?
Në bazë të një studimi të bërë kohët e fundit, rezulton se në të dy rastet, pra, në rastin e bebeve që qajnë dhe bebeve që nuk qajnë, fëmijët janë të shëndetshëm...
Kur bebja zgjohet gjatë natës dhe fillon të qajë, çfarë duhet bërë? Duhet të nxitoni për ta qetësuar apo ta lini pak për t’u shprehur përpara se të shkoni për ta qetësuar? Pediatrët nuk kanë të njëjtin mendim në këtë pikë.
Disa mendojnë se lënia e fëmijës për të qarë ndikon në dobësimin e lidhjes së tij me nënën dhe rënien e vlerësimit për veten. Nga një studim tjetër, rezulton se stresi i periudhës së parë të jetës mund të ketë rrjedhoja serioze në zhvillimin neurologjik të bebes e t’i shkaktojë trauma të vazhdueshme.
Disa të tjerë, përkundrazi, mendojnë se lënia e bebes për të qarë ndikon pozitivisht në formimin e fëmijës (natyrisht në rast se nuk lihet për një kohë të gjatë); gjithashtu, ata mendojnë se fëmija nuk vuan nga një gjë e tillë dhe, për më tepër, ankthi i nënës vjen duke u pakësuar. 
Për t’i dhënë përgjigje këtij debati, një grup shkencëtarësh të Royal Children Hospital të Victoria-s, Australi, studiuan gjatë pesë vjetëve fëmijë të ndryshëm për të parë nëse fëmijët që liheshin për të qarë ishin më pak të shëndetshëm se fëmijët e tjerë. Nga ky testim, rezultoi se fëmijët që liheshin për të qarë gëzonin shëndet të plotë.
Fëmijët ishin nga mosha 7-muajsh deri në moshën 6-vjeçare. Konkluzioni ishte i qartë: fëmijët nuk kishin asnjë ndryshim me homologët e tyre. asnjë problem sjelljeje, emocionesh, fjetjeje apo marrëdhëniesh sociale. Asnjë problem në lidhjen e tyre me prindërit apo me njerëz të tjerë, asnjë problem tjetër depresioni apo ankthi.
Shkencëtarët shkuan edhe më larg se kaq. Ata matën sasinë e kortizolit, hormonit të stresit. Edhe në këtë rast, fëmijët që liheshin për të qarë nuk kishin asnjë ndryshim nga fëmijët e tjerë.
Metodat klasike të rekomanduara nga pediatrët, me sa duket, nuk paraqesin asnjë rrezik për shëndetin e fëmijëve. Kështu, shkencëtarët i ftojnë prindërit të përzgjedhin mënyrën që u përshtatet, pa u shqetësuar për shëndetin e fëmijës, që nuk do të cenohet aspak.
Por, rëndësi ka që të mos fillohet tepër herët. Specialistët këshillojnë që, kur fëmija ende nuk ka mbushur moshën 6 -7  muajsh, prindërit duhet të ngrihen rregullisht e ta marrin beben në krahë sa herë që fëmija të ketë krizë lotësh, ndërsa pas kësaj moshe, fëmija mund të lihet pak të qajë, por natyrisht jo gjithë natën!
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1930 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind