Aknet-ide të rreme

Reference Number
RF184184
Title
Aknet-ide të rreme
Description
Kjo sëmundje ka të bëjë me mbylljen e folikulave të qimeve...
Aknet vijnë nga ushqimi?
Jo. Ushqimi nuk ka asnjë rol në daljen e akneve: në fakt kjo sëmundje ka të bëjë me mbylljen e folikulave të qimeve. Për shkak të një prodhimi të tepërt yndyre nga gjëndrat dhjamore, poret mbyllen, duke provokuar krijimin e një pike të zezë, apo nga mikrokiste të bardha. Më tej, zhvillimi i  një infeksioni brenda folikulës nga një bakter që quhet Propionibacterium acnes, shkakton krijimin e puçrrave. Edhe stresi mund të favorizojë daljen e akneve, nëpërmjet modifikimeve hormonale.
Aknet janë sëmundje rinie që pastaj zhduket?
Nuk është e tëra e rremë, sepse format më të rënda të aknes ndeshen ndërmjet adoleshentëve dhe të rinjve të rritur. Megjithatë, në kundërshtim me sa është thënë për vite, aknet nuk kanë të bëjnë farë me “ dëshirat e vetmisë” dhe nuk zhduken mbas martesës. Numri i madh i të sëmurëve nga akne ndër adoleshentë shpjegohet me faktin që në këtë periudhë të jetës, sekrecionet e hormoneve seksuale, në mënyrë të veçantë androgenët, nga ana e gjëndrave  të veshkave është më e fortë; ky sekrecion hormonal stimulon aktivitetin e gjëndrave të dhjamit. Ndryshe nga ç’mendohet nga populli, dalja e akneve të para nuk shfaqet në pubertet, por pak më përpara : në fakt gjëndrat e veshkave fillojnë të sintetizojnë hormonet seksuale dhe prodhimi i yndyrës në lëkurë fillon në moshën 6-10 vjeçe.  Është e mundur të gjejmë raste aknesh edhe midis të sapolindurve, ndoshta për shkak të kalimit të hormoneve të nënës nëpërmjet placentës.
Aknet kanë shkak i një higjiene të keqe?
Nuk është e vërtetë. Krijimi i puçrrave, nuk ka të bëjë fare me higjienën, por vjen nga një teprim i yndyrës në brendësi të folikulës së qimes. Disa adoleshentë, gabimisht, keqësojnë plagët duke pastruar lëkurën në mënyrë të tepruar, duke vonuar kështu çikatrizimin e saj. Pastrimi i tepruar, përkundrazi, ka tendencë të riaktivojë prodhimin e yndyrës. Në qoftë se ke akne, evito të prekësh puçrrat dhe përdor sapun të ëmbël për lëkura me yndyrë.
Aknet janë ngjitëse?
Duke qene se plagët e akneve përmbajnë një bakter të vogël ( Propionibacterium acnes), kjo sëmundje nuk mund të jetë ngjitëse. Zhvillimi i këtij bakteri, kryhet brenda folikulës së qimes, larg nga ajri dhe oksigjeni.
Aknet shërohen nga dielli?
Në të vërtetë dielli është një mik i rremë i aknes: në fillim i than plagët duke rritur trashësinë e lëkurës, pra puçrrat zhduken. Plus që nuk duken nga nxirja. Por kur dielli ikën, plagët dalin prapë në dritë. Kujdes: Në qoftë se përdoren trajtime kundër akneve, nuk këshillohet të ekspozohesh në diell. Pra preferohet të mbrohesh, sigurisht jo me vajra por me krem kundër diellit.
Me aknet nuk mund të trukohesh?
Është e mundur, por vetëm me produkte të blera në farmaci. Ekzistojnë produkte bukurie të përgatitura apostafat për lëkurat me akne. Në fund të ditës, kujtohuni mirë të hiqni trukun e të pastroni gjithmonë lëkurën. Kremrat e ditës e të natës përdorini vetëm mbi fytyrën e pastruar.
  • Current rating: 5
  • Total votes: 1
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1940 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind