Vaji i ullirit, produkt kozmetike

Reference Number
RF612488
Title
Vaji i ullirit, produkt kozmetike
Description
Vaji i ullirit ushqen lëkurën, duke e acidifikuar, pa rritur prodhimin e yndyrës...
Vaji i ullirit është një burim shëndeti për organizmin tonë dhe avantazhet e tij të shumëllojshme janë të njohura, jo vetëm nga sektori ushqimor, por edhe nga ai kozmetik, ku tanimë ai është në përbërjen e shumë produkteve.
Kur je 20 vjeç, vaji i ullirit u jep flokëve shkëlqim dhe pastron lëkurën
Acidet yndyrore  të pranishme në vajin e ullirit rikrijojnë përbërjen e shtresës hidrolipidike të lëkurës, duke favorizuar ndërrimin qelizor të epidermës, shtresës së sipërme të lëkurës. Vaji i ullirit ushqen lëkurën, duke e acidifikuar, pa rritur prodhimin e yndyrës.
Në kokë, lëreni të pushojë për tërë natën dhe në mëngjes lajeni disa herë, për të hequr çdo mbeturinë vaji. Kjo është shumë e çmuar edhe në rastin e zbokthit. 
Në fytyrë, një maskë me vaj ulliri funksionon njëlloj si një letër e fortë thithëse, duke eliminuar gjithë papastërtitë e depozituara në sipërfaqe të lëkurës dhe duke lëshuar të gjitha parimet ushqyese, që janë në përbërjen e tij. Mjafton ta lyesh me një penel e ta lesh të pushojë për 10-15 min dhe pastaj duhet larë mirë.
Kur je 30 vjeç, vaji i ullirit hidraton thellësi lëkurën
Vitamina A, e pranishme në vajin e ullirit, ndihmon për zhvillimin dhe riparimin e indeve të lëkurës:  e ushqen dhe e mban lëkurën të butë dhe të lëmuar. Në këtë moshë, produktet e kozmetikës të pasuruara me vaj ulliri janë trajtimi më i mirë ditor për të garantuar një lëkurë të shëndetshme dhe të shkëlqyer.
Kur je 40 vjeç, vaji i ullirit kalit dhe kompakton lëkurën
Kundër rënies së lëkurës, është e nevojshme të masazhosh çdo ditë gjithë trupin me shtresë të hollë vaji ulliri: kjo bën që lëkura të thithë të gjithë agjentët aktivë (tokoferolët që garantojnë efektin antirënie të lëkurës). Duke e pasuruar me 2-3 pika vaj rozmarine, vaji i ullirit ushtron një veprim kullues dhe masazhimi bëhet çdo ditë në të gjitha zonat kritike.
Kur je 50 vjeç, vaji i ullirit ka një veprim të menjëhershëm antiplakje
Pas një farë moshe, për shkak të faktorëve mjedisorë (ndotjes), të të sjellurit (pirjes së duhanit, konsumit të alkoolit apo kafesë) dhe të rritjes (kalimit të viteve), mbrojtjet natyrale të organizmit nuk mjaftojnë më. Është periudha kur duhet të mbrohemi edhe nga jashtë, duke ushqyer lëkurën me produkte kozmetike me efekt antiplakje: ndër më të efektshmit janë edhe ato me bazë vaj ulliri. Vaji i ullirit ekstra verxhine  është i përsosur sidomos kundër rrudhave: disa pika të shtuara në kremin e natës çdo mbrëmje rigjallërojnë indet e rëna dhe veprojnë edhe kundër çarjes së lëkurës.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2200 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind