Të mirat e ngrënies së ngadaltë

Reference Number
RF194162
Title
Të mirat e ngrënies së ngadaltë
Description
Shpeshherë na thonë: duhet të hani ngadalë. Por edhe pse jemi të gjithë dakord se është më e shëndetshme të hahet ngadalë sesa nxitojmë për të mbaruar ngrënien, të paktë janë ata që e bëjnë një gjë të tillë. Ja disa të mira që ndoshta do t’ju bindin për të ulur shpejtësinë e ngrënies:
Të hahet ngadalë për të ngrënë më pak
Kjo është arsyeja që përmëndet më tepër: në rast se hahet ngadalë, i jepet trupit mundësia për të kapur sinjalin e ngopjes që na e dërgon truri. Thuhet se ky sinjal kërkon 15 deri në 20 minuta kohë për t’u dhënë. Por zakonisht ne e boshatisim pjatën shumë më shpejt se kaq dhe kur ndjehemi të ngopur, është tepër vonë.
Duke u kushtuar vakteve tona 25 deri në 30 minuta kohë, ngopja ndjehet në kohë. Sipas disa studimeve të kohëve të fundit, ngrënia e shpejtë shton rreziqet e obezitetit.
Të hahet ngadalë për të shuar urinë
Shqetësimi ynë i përjetshëm për trupin e hollë, shqimet e lehta “të mira” e “të këqia” si dhe vitet e kushtëzimeve në ngrënie na kanë bërë të humbasim kontaktin me sinjalet themelore biologjike: urinë dhe ngopjen. Shpesh ne hamë për hir të zakonit, në mënyrë automatike.
Duke ngrënë me qetësi, i japim kohë vetes të dëgjojmë sinjalet që na dërgon trupi. Kështu që, duke mësuar të dëgjojmë këto sinjale bazë, ndoshta do ta kuptojmë, për shëmbull, që mund të shtyhet ora e ngrënies së mëngjesit, që kemi nevojë për një ngrënie të lehtë përpara mesditës, që i ngarkojmë së tepërmi pjatat tona.
 Të hahet ngadalë për të përmirësuar tretjen
Tretja fillon në gojë, me veprimin e pështymës. Duke ngrënë ngadalë, ushqimet përtypen më mirë dhe hamë në qetësi. Përtypja dhe qetësia janë dy faktorë që përmirësojnë tretjen e ushqimit
Të hahet ngadalë për të medituar
T’i kushtohet vëmendje e plotë momentit të ngrënies. Të jemi të ndërgjegjshëm për sensacionet, shijet, aromat. Në meditim kjo gjë quhet ndërgjegja e plotë. Meqënëse duhet ngrënë mirë, përse të mos hamë për 30 minuta në një oaz qetësie në ditët tona tepër të ngarkuara? Shuajmë radion, televizorin dhe i kushtojmë gjithë vëmendjen tonë ushqimit. 
Të hahet ngadalë për t’u lidhur me të afërmit 
Mund të rikthejmë traditën e ngrënies në familje në kohët moderne. Ndërkohë që mbaroni së përtypuri, lini në tryezë pirunin dhe pyesni për të rejat e fundit. Të qeshurat, bisedat dhe intimiteti familjar do të kthehen përsëri.
Ju bëftë mirë!
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1814 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind