Si duhet luftuar kundër lodhjes

Reference Number
RF204540
Title
Si duhet luftuar kundër lodhjes
Description
Lodhja mund të shkaktohet nga faktorë të shumtë si për shembull nga puna e tepërt.
Në raste të tilla duhet të bëhet një gjumë i mirë, të dilet në ajër të pastër dhe të merresh me sport në mënyrë që të flihet mirë.
Gjumi është shpëtimtar.
Shqetësimet, problemet e përditshme apo problemet e mëdha mund të ndikojnë së tepërmi në lodhjen tonë.
Në raste të tilla rekomandohet t’u vihet rëndësi momenteve të bukura të ditës, të përpiqeni për të gjetur momente të lumtura çdo ditë: një peizazh i bukur, një buzëqeshje, një libër i këndshëm.
Të gjitha këto na ndihmojnë për të përfituar nga çdo moment.
Kur jemi të lodhur për shkak të problemeve është me interes të shkohet për masazh, të shkohet për të ngrënë një drekë me një mik apo mikeshë apo thjesht të shkohet në teatër apo kinema.
Cilido të jetë shkaku i lodhjes sonë, ajo ndikon direkt në aparatin tonë tretës.
Metabolizmi i lodhur tret më keq. Ne kemi mungesë përqëndrimi dhe humbje të kujtesës si dhe ,e vështirësi arrijmë të kryejmë punët tona të përditshme.
Ne duhet të evitojmë konsumin e sallameve, eksituesve si alkoolit dhe duhanit, sheqerërat, çamçakëzat pa sheqer.
Kur jemi të lodhur është mirë të përdorim ushqimet e gjalla në vend të ushqimeve të pjekura apo skuqura, sepse këto të fundit e lodhibn sistemin tretës.
Gjithashtu ushqimet duhet të përtypen mirë dhe të përdoren ushime me përmbajtje të pasur në vitamina.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1777 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind