Sporti dhe lodhja

Reference Number
RF112788
Title
Sporti dhe lodhja
Description
Kur ndjehesh i lodhur, nuk ke dëshirë të bësh sforcime të mëdha fizike. Megjithatë, lëvizja mesa duket më tepër na jep energji sesa na lodh.
Llojet e ndryshme të lodhjes: lodhje e përgjithshme, lodhje e muskujve
 
Në fillim duhet të bëjmë dallimin midis lodhjes së përgjithshme dhe lodhjes së muskujve.
 
Lodhja e përgjithshme karakterizohet nga një mungesë energjie dhe nuk shkaktohet medoemos nga një sforcim i veçantë. Stresi, pagjumësia, disa sëmundje, kequshqyerja apo mënyra jo e shëndetshme e jetesës mund të ndikojnë në shkaktimin e lodhjes së përgjithshme.
 
Lodhja muskulare ndodh pas një sforcimi fizik. Në këtë rast, njeriu lëviz me vështirësi ose, të paktën, ka vështirësi për të kryer disa lëvizje. Sporti mund të jetë i dobishëm kundër lodhjes së përgjithshme, dërsa në rastin e lodhjes së muskujve është mirë të pushohet.
 
Sporti jep energji    
Neurotransmetuesit e famshëm që sekreton organizmi gjatë sforcimeve fizike janë të dobishëm kur duhet të mposhtet lodhja. Në fakt, endorfinat dhe serotonina ndikojnë, ndër të tjera, në humorin dhe stresin e njeriut. Ndërkohë, këta dy faktorë ndikojnë në mënyrë të konsiderueshme në nivelin e energjisë. Në rast se lëvizni pak, do të ndjeheni më pak të lodhur.
 
Sporti ndikon në përmirësimin e gjumit
Duke ju ndihmuar për të fjetur më mirë, në mënyrë indirekte, sporti bën të mundur që të luftoni kundër lodhjes. Në fakt, sporti rregullon orën e brëndshme, duke ndihmuar kështugjumin e rregullt. Por kujdes! Nuk duhet të zhvilloni një aktivitet të fortë fizik më pak se tre orë përpara se të shkoni për të fjetur.
 
Në rast se jeni të lodhur dhe filloni të merreni me sport, shumë shpejt do ta ndjeni më pak lodhjen. Por kini durim: lodhjes mund t’i duhet pak kohë për t’u larguar. Kjo energji e re do t’ju shtyjë për të bërë edhe më shumë ushtrime dhe ju do ta keni më të lehtë për të bërë sforcimet e nevojshme. Kini kujdes që të mos kaloni përtej mundësive tuaja! Mendohet që për shumicën e njerëzve idealja është të ushtrojnë gjysmë ore deri në një orë sport në ditë.
Sporti është më i dobishëm rast se luhet në ajër të pastër!
 
Gjatë dimrit, lodhja prek shumë njerëz. Mungesa e dritës natyrale shpeshherë konsiderohet si shkaktari kryesor, të paktën pjesërisht. Prandaj, duke ushtruar një aktivitet fizik në natyrë, do të vrisni dy zogj me një gur. Vishuni mirë dhe dilni për një ecje të vogël, një shëtitje apo një vrapim të shkurtër. Sigurisht që për të mposhtur të ftohtit dhe lodhjen duhet të jesh i motivuar, por të mirat do të jenë të tilla që nuk do të pendoheni për mundimin.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2106 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind