Përdorimi i biçikletës

Reference Number
RF175004
Title
Përdorimi i biçikletës
Description
Pak e kushtueshme dhe e lehtë për t’u mirëmbajtur, biçikleta po bëhet gjithnjë e më popullore. Ajo është një mjet i lehtë dhe i efektshëm për të mbajtur trupin pa shumë lodhje.
Biçikleta, si një mjet praktik për të gjithë dhe kudo, ka karakteristika të shumta. Dhe tanimë ka ardhur koha të rikthehemi tek biçikleta në qytetet tona!
 
Pedalimi është i shëndetshëm për trupin...
Tani ne nuk bëjmë ushtrime të mjaftueshme fizike, gjë që rrit rrezikun e problemeve kardio-vaskulare. Ushtrrimi i një sporti në përgjithësi bën të mundur të kufizohet shfaqja e këtyre problemeve. Pedalimi në veçanti është një ushtrim i lehtë që mund të praktikohet çdo ditë për të siguruar eliminimin e yndyrnave dhe për të luftuar kundër mbipeshës.
 
Si të gjitha aktivitetet e rezistencës, çiklizmi favorizon zgjerimin e enëve dhe uljen e tensionit të gjakut, duke përmirësuar kështu qarkullimin e gjakut drejt muskujve dhe organeve. Çiklizmi ndikon gjithashtu në forcimin e elasticitetit të arterieve. 
 
Një ilaç kundër rëndimit të këmbëve!
Kur pedaloni në biçikletë, shumë nga muskujt vihen në lëvizje dhe sidomos muskujt e kofshëve dhe pulpave. Duke shtypur venat, kontraktimi i muskujve të pulpave forcon rikthimin venoz. Pacientët që ankohen për rëndimin e këmbëve konstatojnë në përgjithësi një ulje të simptomave pas disa javësh përdorimi të biçikletës.
 
Më në fund,  mungesa e aktivitetit fizik ngurtëson dhe dobëson tendinat, ligamentet, kockat dhe artikulacionet, ndërkohë që biçikleta forcon kockat duke luftuar kështu osteoporozën. Muskujt dhe ligamentet bëhen më elastike dhe më të forta.
 
...dhe për kokën!
Këtyre efekteve u shtohet edhe efekti i jashtëzakonshëm relaksues i biçikletës.
 
Qetësia që vjen pas çdo aktiviteti fizik bën që të ulet tensioni nervor dhe ankthi të cilat janë shkaktarët e stresit. Përdorimi i biçikletës, pra, është shumë dobishëm nga pikëpamja psikologjike.
 
Një gjëndje e mirë fizike bën që njeriu të vlerësojë më mirë vetveten. Duke pasur më shumë besim, ne mund t’i përballojmë vështirësitë e jetës me më shumë gjallëri.
 
Më në fund, në përgjithësi sporti është një ilaç i shkëlqyer gjumi. Një shëtitje me biçikletë eliminon pasojat e lodhjes dhe stresit të ditës. Të qetësuar, ne ndjejmë një lodhje të shëndetshme e të këndshme fizike që na ndihmon për të rimarrë veten me një gjumë të shëndetshëm.
 
Për të mos pasur efektin e kundërt, kujdes, mos përdorni biçikletën përpara se të shkoni për të fjetur!
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 4356 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind