Jeta jo-aktive shkakton po aq vdekje sa edhe duhan

Reference Number
RF192420
Title
Jeta jo-aktive shkakton po aq vdekje sa edhe duhan
Description
Jeta jo-aktive shkakton në të gjithë botën po aq vdekje sa edhe duhanpirja.
Sipas një studimi të kohëve të fundit, rreth një e treta e të rriturve nuk merren sa duhet me ushtrime fizike, gjë që shkakton 5,3 milionë vdehje në vit.
 
Kjo shifër përbën një të dhjetën e numrit të vdekjeve shkaktuar nga sëmundjet si për shëmbull sëmundjet e zëmrës, diabeti dhe kanceret e gjirit dhe zorrës së trashë.
 
Ky problem ka marrë përmasa aq të mëdha saqë tanimë mund të konsiderohet si një fenomen pandemik.
 
Për të luftuar këtë fenomen, tani kërkohet të ndërgjegjësohen njerëzit për rreziqet e jetës joaktive.
 
Shkenctarët rekomandojnë që të rriturit të bëjnë 150 minuta ushtrime të moderuara fizike në javë si ecje në këmbë, lëvizje me biçikletë apo kopështari.
 
Sfida globale është e qartë aktiviteti fizik duhet të kthehet në një përparësi të shëndetësisë në gjithë botën për të përmirësuar shëndetin dhe për të ulur peshën e sëmundjeve.
 
Ndërkohë që jeta jo-aktive dhe duhanpirja shkaktojnë numër të njëjtë vdekjesh, duhet theksuar se numri i duhanpirësve është shumë më i vogël se numri i njerëzve jo-aktivë, kështu që duhanpirja konsiderohet si më e rrezikshme se jeta jo-aktive.
 
Kur është fjala për parandalimin e kancereve, lënia e duhanit është masa më e rëndësishme që duhet marrë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1777 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind