Ecja, një ushtrim i shkëlqyer anti-celulit

Reference Number
RF116574
Title
Ecja, një ushtrim i shkëlqyer anti-celulit
Description
Shumë nga ne e dinë që sekreti për të rënë në peshë është kombininmi i ushqimit të ekuilibruar me një aktivitet të rregullt fizik
 
Njëri nga sportet më të efektshme dhe më tërheqëse është ecja në këmbë. Përse? Së pari, ecja është gjë e lehtë; së dyti, mund të jetë në të njëjtën kohë ecje vetëm dhe në shoqëri dhe së treti, ky sport mund të ndërthurrë të dobinë me kënaqësinë, për shembull, duke shëtitur qenin, duke bërë blerje, duke shëtitur beben, duke bërë vizita, etj.
Ecja është e përshtatshme për çdo njeri e për çdo moshë si dhe nuk kërkon veçse një palë këpucë të mira, atlete. Ideale për t’u relaksuar, madje edhe për të zbuluar disa vende, ecja, sidomos kur qielli është i kaltër, është një aktivitet shumë i këndshëm sportiv.
Për të arritur rezultate të nivelit të “Djegies së Yndyrnave”, ecja e shpejtë, e quajtur “body-walk” (duke përdorur lëkundjen e krahëve) është e shkëlqyer. Ja disa sekrete për një ecje të efektshme:
Ecni duke mbajtur shpinën drejt, as shumë të përkulur përpara, as shumë të ngritur, si dhe duke mbajtur mjekrën pak të futur.
Përdorni duar për të shoqëruar në mënyrë dinamike ecjen tuaj. Lëvizini ritmikisht (edhe shpatullat, jo vetëm bërrylat)
Sigurohuni që këmbët tuaja prekin në tokë në mënyrën e mëposhtme: Thëmbër – gishtat e këmbëve.
Mos e hidhni hapin të rëndë e të ashpër. Është shumë e dëmshme për artikulacionet. Ecja juaj duhet të jetë e rehatshme. Jini disi të përqëndruar!
Vishni vetëm këpucë praktike. Sidomos, mos mbani as taka, as shapka. Dhe aq më pak, këpucë të reja! 
Duhet të vishni rroba praktike, të gjëra dhe të lehta. Mos vishni fund të shkurtër, pantallona tepër të ngushta apo të brëndshme jo të rehatshme.
Mundësisht, mos mbani çantë të rëndë. Mbani me vete minimumin e mundshëm.
Mos harroni kremin për t’u mbrojtur nga dielli, syzat e diellit dhe një kapele apo shall. Lidhini flokët, nëse keni mundësi. Është më e këndshme, sidomos në rast se dielli është i nxehtë dhe ju djersini.
Mos ecni në vende të shkreta. Nuk i dihet. Është mirë të jeni të kujdesshëm!
Ecni në çift apo në grup! Eja me një apo shumë miq është më e këndshme dhe më motivuese. Nëse nuk keni asnjë të tillë të predispozuar, mbani muzikë në veshë.
Shoqërojeni ecjen me një ushqim të ekuilibruar dhe me shumë ushqime anti-celulit si papaja, frutat e kuqe, peshqit e yndyrshëm, me ushqime kundër mbajtjes së ujit si angjinare, shpargë, patëllxhanë, selino, kastravec, marule si dhe me ushqime të pasura me potasium. Pini shumë ujë dhe çaj jeshil. Më në fund, në rast se keni fatin të ecni me këmbët në ujë (të paktën me këmbët në det), bëjeni! Është shumë e mirë për qarkullimin e gjakut dhe për të pasur këmbët më të lehta.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2036 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind