Dobishmëria e sportit të skisë

Reference Number
RF158336
Title
Dobishmëria e sportit të skisë
Description
News
Bukuria
Shendeti
Sportet
Mjedisi
 
Home | Te jetuarit mire | Sportet | Forma fizike | Dobishmëria e sportit të skisë: tonifikon dhe djeg kalori
Dobishmëria e sportit të skisë: tonifikon dhe djeg kalori
17/12/2012
Font size:    
 
Tonifikues, pastrues, emocionues: karakteristikat e skisë janë vërtet të shumta!
 Le të kalojmë tek majat e zbardhura të ditëve të fundit, që kanë zgjuar sigurisht heroin e pistës që flinte brenda cilitdo prej nesh. Me festat e fundvitit dhe sasive të kalorive në mbërritje, sporti i skisë është një nga aktivitetet për t’u marrë në konsideratë për të shkrirë sa më shpejt kaloritë e bollëkut: një orë ski kontribuon për të djegur më shumë se 400 kalori dhe të barazojë llogaritë me panetonin.
Cila është stërvitja korrekte?
Në qoftë se nuk jemi shumë sportiv, më mirë të fillojmë me një aktivitet paraprak, një punë të mirë aerobike. Biçikleta është shumë mirë për të stërvitur këmbët dhe frymëmarrjen, por të mos harrojmë edhe të bëjmë ushtrime për krahët, muskujt e barkut dhe të kurrizit, sepse pjesa e sipërme e trupit është shumë pjesëmarrëse në këtë sport.
Sa leksione duhen për të mësuar?
Nevojiten nga 2 deri në 4 leksione për të fiksuar lëvizjet bazë: Për ata që i kthehen këtij sporti mbas shumë vitesh, mirë është të dinë që teknika e pajisjet janë zhvilluar në kohë. Modelet e reja “carving” kanë ndryshuar tërësisht praktikën, duke shkurtuar kohën e të mësuarit.
Ku të jemi më të kujdesshëm?
Një nga traumat më të shpeshta mbi ski është ajo e gjurit, edhe pse me modelet e reja “carving”, rreziku i rrëzimit dhe kundërgoditjet janë rralluar shumë, po kështu ndrydhjet e gjurit janë bërë më pak të shpeshta.
Çfarë ndryshimi ka midis skisë dhe snowboard?
Snowboard sjell një detyrim më të madh të këmbëve në tokë dhe impenjon mbi të gjitha pjesën e sipërme të bustit, kurse skija është më i rrëshqitshëm, me më shumë lëvizje të këmbëve. Dhjetë vjet më parë snowboard ishte në modë e mendohej se po zëvendësonte skinë në praktikën amatore. Sot, ekuilibri është stabilizuar, shumë e provojnë për kuriozitet, por më pas zgjedhin skitë sepse janë më të qëndrueshëm e gjithanshëm.
Të shkosh në mal do të thotë edhe ta respektosh atë. Cila janë rregullat bazë?
Më mirë të evitoni gjërat e bëra me iniciativën tuaj. Vitet e fundit ekskursionet e lira kanë dëshmuar të jenë nga më të rrezikshmet, sepse personat nuk janë në gjendje të vlerësojnë vetë kushtet e terrenit: poshtë borës mund të ketë humnera, pengesa dhe kushte që e bëjnë rrugën shumë më të rrezikshëm se sa duket. Më mirë të shkoni më një ekspert/udhëheqës vendali, sepse kush vjen nga jashtë nuk e ka idenë e rreziqeve që janë në pritë. Përgjegjësit e pistave dhe të ndihmës së shpejtë kryejnë inspektime sistematike për të verifikuar rrezikun e ortekëve, informacionet e tyre janë shpëtimtarët e parë të jetës.
Në qoftë se i keni tashmë këpucët e skive në këmbë, mos harroni kaskën: është e detyrueshme  për fëmijët, por edhe një formë e rëndësishme parandalimi për të mëdhenjtë.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1968 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind