Çfarë sportesh mund të ushtrohen gjatë shtatzanisë

Reference Number
RF144807
Title
Çfarë sportesh mund të ushtrohen gjatë shtatzanisë
Description
Ato për të cilat "shtatzania" nuk është sinonim i pasivitetit dhe ato që kanë qenë aktive fizikisht përpara shtatzanisë mund të ushtrojnë sporte, me kusht që të ndjekin disa rregulla në mënyrë që të mos rrezikojnë fëmijën.
Gjatë tremujorit të parë, gratë shtatzëna mund të ushtrojë pothuajse të gjitha sportet (me përjashtim të sporteve të rënda), duke u treguar të kujdesshme dhe me aprovimin e mjekut të tyre.
 
Sportet e rekomanduara për gratë shtatzëna
 
Sportet e preferuara nga gratë shtatzëna janë kryesisht noti dhe ecja.
 
Ecja është një sport i lehtë për t’u ushtruar dhe që nuk kërkon as organizim dhe as pajisje të rënda, përveç këpucëve të cilat duhet të jenë komode. Megjithatë gratë shtatzëna duhet të shmangin shëtitjet në rrugë të vështira!
 
Noti ka një interes të dyfishtë: ai bën të mundur lëvizjen nëpërmjet relaksimit në ujë, që i ndihmon gratë për t’u ndjerë më të lehta.
 
Gratë shtatzëna mund të ushtrojnë të gjitha sportet pa u sforcuar si gjimnastikën, çiklizmin apo jogën. Rëndësi ka që të mos bëhen ushtrime të forta në mënyrë që të mos vihet në rrezik jeta e bebes. 
 
Sportet që duhen ndaluar gjatë shtatzanisë
 
Disa sporte janë të parekomandueshme për gratë shtatzëna, sepse ato mund të rrezikojnë jetën e foshnjës, duke shkaktuar lindje të parakohshme apo abort.
 
Këto janë sporte që mund të shkaktojnë rrënie (alpinizmi, hipizmi, skija), goditje të rrezikshme (xhudoja, karateja, mundja, boksi, sportet me top ) ose përplasje (futbolli, basketbolli).
 
Ecjet në terrene të vështira dhe tenisi duhen harruar pas muajit të katërt të shtatzënisë, sepse shkaktojnë lëkundje të forta. Së fundi, zhytjet në det janë të ndaluara për gratë shtatzëna.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2282 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind