Testi i forces së muskujve

Reference Number
RF232093
Title
Testi i forces së muskujve
Description
Testi i këmbëve: Mbështetuni me shpinë në murë, përkulni gjunjtë sikur të ishit ulur. Qëndroni në këtë pozicion sa më gjatë që të jetë e mundur.
Rezultati: në rast se qëndroni:
Më shumë se 60 sekonda: i shkëlqyer
Midis 45 dhe 60 sekondave: i mirë
Midis 30 dhe 45 sekondave: mesatar
Më pak se 30 sekonda: i dobët
Për të bërë një krahasim, kampioni olimpik i skisë Franck Piccard qëndronte mbi 15 minuta në këtë pozicion.
Testi i krahëve: shtrihuni me bark, me duart të vendosura në tokë, me krahët e përkulur, ngrihuni nga toka duke drejtuar krahët në maksimum.
Rezultati: në rast se bëni të shumtën:
Mbi 30 pompa: i shkëlqyer
Midis 25 dhe 30 pompave: i mirë
Midis 15 dhe 25 pompave: mesatar
Më pak se 15 pompa: i dobët
Pas moshës 40 vjeç fillon të pakësohet masa muskulore. Po cila është zgjidhja? Ushtrimi fizik. Zhvillimi i muskujve e ndihmon trupin për të luftuar kundër osteoporozës. Duke vënë në lëvizje muskujt, vihen në lëvizje edhe kockat duke ndihmuar njëkohësisht ushqimin e tyre me elementë ushqimorë. Në rast se merreni me sport, vazhdoni aktivitetin tuaj dhe, në bazë të rezultateve tuaja, bëni lëvizje plotësuese për zhvillimin e pjesës së sipërme apo të poshtme të trupit. Në rast se bëni jetë sedentare, zgjidhni një aktivitet fizik që të jetë i përshtatshëm me shijet tuaja, gjë që do të ndikojë në forcimin e muskujve tuaj. 
 
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1967 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind