Testet e gjëndjes fizike

Reference Number
RF313273
Title
Testet e gjëndjes fizike
Description
Përpara se të merreni me ushtrime të forta fizike, është e domosdoshme të kontrolloni formën tuaj ekzistuese. Disa teste do të bëjnë të mundur që ju të mos i digjni etapat.
Dhe në rast se fitnesi nuk ju tërheq në mënyrë të veçantë, zgjidhni sportin tuaj duke u bazuar në këshillat e mjekëve të ndryshëm sportivë.
Testi i rezistencës
Nëpërmjet testit të Ruffler-it mund të matet përshtatja e sistemit kardio-vaskular me sforcimet fizike dhe aftësinë për të rimarrë veten. Matni pulsin në gjëndje qetësie dhe shënoheni. Për një kohëzgjatje prej 45 sekondash bëni 45 uljengritje me këmbë pa shkëputur thëmbrat nga toka, duke e mbajtur trupin drejt dhe duke u kthyer çdo herë në pozicionin në këmbë. Matni pulsin në fund të ulje-ngritjeve dhe një minuta më vonë.
Shënojini të tre shifrat dhe krahasoni rezultatet.
Në rast se rezultatet tuaja janë të përafërta me rezultatet e mëposhtme: 
•    60 / 90/ 70 : i shkëlqyer 
•    70/ 110/ 90 : i mesëm 
•    80 /145 /120 : i dobët.
Për të ruajtur formën fizike apo për ta përmirësuar atë, zgjidhni sportet e rezistencës. Tre sportet më të përshtatshme në këtë drejtim janë noti, xhogingu dhe biçikleta, por edhe aktivitete të tjera si tenisi, aerobia apo futbolli ndihmojnë në zhvillimin e rezisterncës...veproni në bazë të gjëndjes suaj fizike. Mos kërkoni performancën, por bëni një aktivitet të vazhdueshëm e të rregullt në mënyrë që niveli të rritet gradualisht. Në rast se niveli juaj është i ulët, bëni disa seanca ecjeje aktive: 30 minuta ecje pa ndaluar, 3 herë në javë, me një ritëm të lartë (në kufirin e frymëmarrjes). Për 2 deri në 3 muaj do të shihni rezultatet e para.
Pastaj, vazhdoni aktivitetin tuaj duke zgjedhur një sport që ju pëlqen më shumë. 
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1999 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind