Kardio-trajnimi

Reference Number
RF195249
Title
Kardio-trajnimi
Description
Ushtrimi i kardi-trajnimit do të thotë që të përdorësh të gjitha mundësitë për të përmirësuar formën fizike, sepse në këtë mënyrë ulet rreziku i sëmundjeve koronare.
Nëpërmjet kardio-trajnimit kursehet puna e zëmrës në momentet e pushimit dhe shtyhet shfaqja e anginës së gjoksit. Rriten mundësitë e performancës fizike dhe përmirësohet cilësia e jetës, duke u mbrojtur në të njëjtën kohë nga sëmundjet kardio-vaskulare. Si përfundim, rritet në mënyrë të konsiderueshme jetëgjatësia.
Çdo njeri në gjëndje të mirë shëndetësore mund të ushtrojë kardio-trajnimin, natyrisht duke marrë masat e duhura. Personat që nuk janë marrë më parë me ushtrime fizike ose që e kanë kaluar moshën 40 vjeç duhet t’i nënshtrohen një kontrolli mjekësor.
Nuk mund të ushtrohet kardio-trainimi pa frekuencëmetrin, numëruesin e rrotullimeve, një aparat që bën të mundur të masësh sforcimin fizik, të verifikosh intensitetin. Për të kufizuar mungesën e oksigjenit, karburantit të ushtrimit fizik, duhet që ushtrimi të shpejtohet në mënyrë graduale.
Aksesorët e trajnimit
Biçikleta ergometrike, aparat stepper, tapet rrotullues, aksesorë këta që vënë në lëvizje gjymtyrët e poshtëm dhe glutealet, aparati i lëvizjes së rremave, që vë në lëvizje deltoidet e pasme, bicepset, parakrahët, shpinën, por edhe glutoidet, muskujt e barkut dhe kofshët.
Kundër-indikacione
Nuk duhet të bëni kardio-trajnim në rast se keni infeksione apo probleme akute (të mushkërive, mëlçisë, veshkave, tumorale, ...), probleme me tiroidet, zëmrën, tensionin e lartë të gjakut, etj. Personat që vuajnë nga diabeti duhet të hipogliceminë që shkaktohet nga sforcimet fizike.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 1853 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind