Çfare llambe duhet zgjedhur për abazhurin?

Reference Number
RF146068
Title
Çfare llambe duhet zgjedhur për abazhurin?
Description
Çdo abazhur kërkon llambën e përshtatshme. Forma, përdorimi dhe voltazhi janë disa aspekte që duhen marrë parasysh për të zgjedhur llambën e duhur.
Përzgjedhja e një llambe: rregullat e arta
 
Përpara se të përzgjidhet një llambë, duhet ditur që ajo përgjidhet në bazë të voltazhit dhe intensitetit të përshtatshëm për abazhurin tuaj.
 
Në rast se llamba ka voltazh më të madh se abazhuri, ajo do të digjet.
 
Rregulla të tjera për t’u pasur parasysh, llamba përzgjidhet në bazë të teknologjisë së saj, të dritës që nxjerr apo të formës së saj.
 
Edhe pamja e saj ka rëndësi të veçantë. Ka llamba të rrumbullakta, ovale, në formën e flakës apo llamba të lyer me kokrriza.
Llojet kryesore të llambave
 
Llamba tradicionale me inkandeshencë ka filluar të zëvendësohet me llamba më cilësore dhe më ekonomike.
Llamba fluoreshente-kompakte, përshëmbull, është llamba më ekonomike, një llambë që konsumon deri në 5 herë më pak energji se një llambë tradicionale.
Llambat me konsum të ulët bëjnë të mundur të ulet konsumi i energjisë dhe shuma e pagesës së faturave, duke gatamtuar njëkohësisht një ndriçim cilësor.
 
Një teknologji tjetër e modës janë LED-ët, elektrone që prodhojnë energji në formën e dritës. LED-ët bëjnë të mundur të kursehet 3 herë më shumë energji se llambat inkandeshente.
 
Për abazhurët e varur në tavan apo lampadarët, shumë dekorativë dhe dizajn mund të përdoren llamba me voltazh të madh, do të ishte ideale të përdoreshin llamba halogjene apo inkandeshente për një dritë difuze.
 
Abazhurët e tryezave kanë avantazhin se mund të përdoren me çfardo burimi energjie. Ato mund të përdoren me llamba halogjene, inkandeshente, me LED apo me llamba me konsum të ulët.
 
Një llampadar mund të ndriçohet në mënyrë optimale me llamba fluoreshente-kompakte dhe me LED, sepse ndriçimi i tyre është cilësor dhe ekonomik në të njëjtën kohë.
 
Për një llambë zyre, rekomandohet një dritë e gjallë. Një llambë halogjene do të ishte e përkryer për të prodhuar ndriçim të mirë. Llambat me spektër të gjërë rekomandohen veçanërisht sepse ato imitojnë dritën natyrale, një avantazh për ju, në rast se ju kaloni orë të tëra në zyrë. Po ashtu këshillohen edhe LED-ët për efektshmërinë dhe saktësinë e ndriçimit të tyre.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2123 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind