Një model flokësh që rrezikon shikimin

Reference Number
RF201611
Title
Një model flokësh që rrezikon shikimin
Description
Një kërcënim i vazhdueshëm qëndron prapa balukeve që bien mbi njërin sy.
Problemi është se, në rast se baluket anësore mbulojnë rregullisht syrin, mund të ndodhë një dobësim i shikimit që mund të çojë në ambliopi, që ndryshe njihet me emrin syri dembel. 
Një modë e mbështetur nga shumë VIP-a, femra e meshkuj, stili i flokëve me baluke që mbulojnë njërin sy është shumë e rrezikshme për shëndetin e syrit.
Sipas okulistit Australian Andrew Hogan: “në rast se lëvizni gjatë gjithë kohës me njërin sy të mbuluar, syri do të shohë më pak se syri tjetër, nuk do të dallojë detajet.”
Problemi është se baluket mbi sy veprojnë si një vello, duke penguar depërtimin e dritës së diellit dhe duke shkaktuar dobësimin e syrit, prandaj mendohuni mirë përpara se të mbani flokët mbi sy.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2183 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind