Kopshtaria në fundvit

Reference Number
RF523700
Title
Kopshtaria në fundvit
Description
Viti ka hyre në fazën e tij përfundimtare dhe mbas një tetori të praruar, ecën shpejt drejt grisë së dimrit, drejt një vargu të gjatë ditësh të ftohta e të mjegullta, që vetëm rrallëherë qëllon të ndriçohen nga rrezet e diellit. Pemët lënë të bien çdo ditë gjethet e fundit dhe vetëm ndonjë lule mund të thyejë blerimin e shuar të vjeshtës.
Megjithatë, ekzistojnë bimë që janë ende ne fazë të plotë gjelbërimi e që krijojnë interes të veçantë për praninë e frutave me ngjyrë; pa llogaritur llojet e apartamenteve që pikërisht në këtë sezon hyjnë në periudhën më të rëndësishme, përsa i përket funksionit të tyre dekorativ. Në fakt, ndërsa bie interesi për ekzemplarët e kultivuar jashtë në natyrë, përshkruhet në mënyrë gjithmonë e më të gjallë roli i të ashtuquajturave lule “dekorative” për ambientet e brendshme”, që nga ky moment kanë për detyrë të sjellin pak gjelbërim brenda mureve të shtëpive tona. Prandaj në muajt e ardhshëm, me të drejtë, do t’u kushtojmë vëmendja, sidomos luleve dekorative, ndërsa tani në nëntor do të flasim edhe për pemë në ajër të pastër. Emrat e tyre janë: akacia, agavi, anemoni, aro, beloperoni, qershia e dimrit, speci djegës, lulja e akullit, dëllinja.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2070 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind