4 gjera për të kaluar një verë të qete

Reference Number
RF154645
Title
4 gjera për të kaluar një verë të qete
Description
Çfarë duhet bërë për të mbajtur kopshtin të lulëzuar gjatë gjithë periudhës së verës?
Duhen zgjedhur mirë bimët e të lexohen me kujdes etiketat. Disa bimë kanë lule gjatë gjithë verës. Zgjidhni pikërisht ato lule!
 
Çfarë duhet bërë për të kufizuar ujitjen e luleve?
Rregulli i artë: një prashitje = dy ujitje. Në terren të hapur, kopshti kërkon më pak ujë, por në ballkone dhe tarracat e shtëpive, disa ujitës me pika bëjnë të mundur që të pakësohen ujitjet. Përdorimi i kashtës apo materialeve të tjera mbrojtëse është i shkëlqyer për të ruajtur lagështinë e tokës. Në të kundërt, duhen zgjedhur bimë të cilat nuk kërkojnë shumë ujë.
 
Çfarë duhet bërë për të larguar mlingonat dhe mushkonjat që dynden në mbrëmjet verore?
Mund të përdoren kurthe si për shëmbull shishe me verë dhe reçl. Ato çlirojnë një aromë që i tërheq insektet, të cilat mbeten në shishe. Por mund të përdoren edhe pellgje uji me peshq të cilët hanë mushkonjat dhe vezët e tyre.
 
Si të shkojmë me pushime pa pasur probleme të mëdha me kopshtin?
Në rast të kopshtit, mjafton të prashitet toka, të vihet një mbulesë e freskët kashte apo materiali tjetër e të bëhet një ujitje e bollshme dhe mund të shkoni me pushime të qetë për një javë. Nërastin e ballkonit, mund të prisni shirita gazetash bardhezi (jo me ngjyra), ti vendosni në sipërfaqe të dheut të vazove dhe të ujisni dheun me ujë të bollshëm. Vazot lërini në hije. Mund të përdorni edhe një fitil pambuku me njërën anë të vendosur në një kovë me ujë dhe anën tjetër në dheun e vazos. Por megjithatë do të ishte shumë më mirë në rast se për lulet do të kujdesej fqinji juaj.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2223 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind