Përzgjedhja dhe mirëmbajtja e bimëve dhe luleve

Reference Number
RF375823
Title
Përzgjedhja dhe mirëmbajtja e bimëve dhe luleve
Description
 
Home | Kopshtaria | Bimet ne ambientet e brendshme | Përzgjedhja dhe mirëmbajtja e bimëve dhe luleve të interioreve të shtëpisë
Përzgjedhja dhe mirëmbajtja e bimëve dhe luleve të interioreve të shtëpisë
08/08/2012
Font size:    
 
Edhe në rast se nuk ka një kopësht, kushdo mund të mbajë lule në shtëpi.
Lulet janë një kënaqësi e veçantë.
 
Në radhë të parë duhet parë se çfarë lulesh mund të mbahen në shtëpi. Nuk mund të zgjidhen lulet thjesht se na pëlqejnë.
 
Lulet duhen përzgjedhur në varësi nga apartamenti, ndriçimi dhe shumë kritere të tjera.
 
Pasi zgjidhet lulja, merret një vazo, dheu i veçantë dhe gurëzat për kullimin e ujit të luleve.
 
Kur mbërrin në shtëpi, gjëja e parë që duhet pasur parasysh është të mos vihen lulet pranë radiatorit.
 
Në dimër disa bimë mund të vihen pranë dritares, por në periudhën e verës duhet të largohen nga dritarja në mënyrë që të mos rrezikojnë të digjen.
 
Pasi blihet bima, merret një vazo e bollshme. Në fund të saj vihet një shtresë gurëzash për kullimin e ujit.
 
Merret bima bashkë me dheun e saj dhe vendoset në vazon e re. Mbushet me dhe pjesa rrethonjëse e vazos së re, duke pasur parasysh që dheu të ngjeshet mirë në mënyrë që të mos ketë shumë boshllëqe me ajër dhe që rrënjët të mund të zhvillohen sa më mirë.
 
Pastaj bima vendoset në vend.
 
Bima është mirë të vihet në një vend ku nuk i bie dielli direkt dhe larg radioatorit.
 
Pastaj i hidhet pak ujë.
 
Vazoja definitive ku vendoset lulja duhet të jetë më e madhe se vazoja me të cilën blihet dhe lulja nuk duhet të vendoset shumë thellë në të.
Shumë njerëz kanë për tendencë t’i ujisin shumë shpesh ose shumë rrallë lulet.
 
Avantazhi i vazove me rezervuar në fundin e tyre konsiston në faktin që menaxhohet ushqimi i bimës me ujë edhe në momente të mungesës së ujitjes.
 
Në gjethet e bimëve depozitohet pluhur, gjë që pengon fotosintezën dhe frymëmarrjen e bimëve, prandaj gjethet duhet të pastrohen me një sfungjer apo copë të njomur duke i pastruar gjethet një nga një, ndërsa bimët e mëdha mund të lahen edhe direkt me dush duke i rrethuar me një qese plastike.
 
Herë-herë në sfungjer përveç ujit mund të hidhet edhe pak birrë sepse birra u jep shkëlqim gjetheve
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2206 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind