Mbjellja e domateve në shtëpi

Reference Number
RF118489
Title
Mbjellja e domateve në shtëpi
Description
Ju pëlqejnë domatet që përdoren në sallatë, në suopë apo thjesht të pjekura në furrë?
Domatet janë për të gjitha shijet, por natyrisht kushdo do të dëshironte të hante domate të prodhuara pa kimikate, domate të prodhuara në kopshtin e vet.
 
Si mund të mbillen domatet në tokë pa përdorur fara?
 
Për prodhimin në shtëpi të domateve duke u nisur nga një domate dhe jo nga farat e blera në dyqan, merrni domatet që ju pëlqejnë, që keni dëshirë t’i hani e t’i kultivoni, domate të kuqe, domate qershi, të rrumbullakta apo të verdha.
 
Nevojiten një letër fshirëse, një thikë dhe një kunjë për hapjen e vrimave ku hidhen farat.
 
Në fillim pritet në dysh me thikë domatja në mënyrë që të mund t’i merren farat.
 
Pastaj farat merren një nga një me anë të thikës, vendosen në lëtrën e duarve duke lënë hapësira të mjaftueshme midis njëra-tjetrës në mënyrë që ato të mund të mbillen një nga një.
 
Pasi thahen në letër, ato janë gati të mbillen në tokë bashkë me letrën.
Për këtë, pritet letra përqark secilës farë.
 
Tani nuk mbetet veçse të vihen në dhe’.
Nëpërmjet kunjës për hapjen e vrimave në tokë, hapen vrimat me thellësi 3 – 4 centimetra, hiqet shtresa e dytë e letrës dhe vendoset fara sëbashku me letrën në vrimën e hapur në dhe’.
 
Pastaj mbyllen vrimat, ngjeshet dheu, në mënyrë që farat të jenë në kontakt të mirë me dheun dhe ujiten.
Pas disa ditësh do të dalin bimët në sipërfaqe dhe në krye të disa javëve ju mund të provoni domatet tuaja.
 
  • Current rating: 5
  • Total votes: 1
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 2351 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind