Krizantema

Reference Number
RF653739
Title
Krizantema
Description
Krizantema: një simbol i amshimit, ardhur nga Japonia
Krizantema e ka origjinën nga Korea, më vonë u përdor në kopshtet kineze e më vonë, në fillim të erës sonë, në kopshtet japoneze. Në vendin e lindjes së diellit, ai u përdor nga Perandori dhe u kthye shumë shpejt në një lule kult për të gjithë banorët e ishullit. Sipas legjendës, krizantema ka shumë karakteristika, një ndër të cilat është zgjatja e jetës me shumë vjet. Ajo përdorej në sallatë, në lëngje si dhe për lyerjen e lëkurës.
Krizantema u bë simbol i fronit perandorak dhe asaj i kushtohet një festë për kremtimin e lulëzimit të saj në vjeshtë. Edhe sot e kësaj dite, krizantema është njra nga lulet e preferuara të Japonezëve.
 
Krizantema: një bimë që mund të kultivohet në shtëpi
 
Për kopshtin, hortikultorët rekomandojnë varietetin “Clara Curtiss”, që është me ngjyra rozë, portokalli, të kuqe, të verdha apo të bardha. Në përgjithësi, krizantema mbillet në pranverë, në një tokë kryesisht argjilore dhe me shumë diell. Në vjeshtë, ajo duron temperatura shumë të ulta, deri edhe nën zero ( deri në -10°C, në rast se toka nuk është tepër e lagur) dhe i reziston shumë mirë akullzimit të dimrit. Duhet pasur kujdes që të mos ujitet shumë shpesh e të mbillen krizantemat midis bimëve më të larta. Kërcenjtë e tyre kanë tendencë të zgjaten dhe nuk do të arrinin të mbanin peshën e lules së tyre.
  • Current rating: 0
  • Total votes: 0
 • Save as PDF Save as PDF
 • Report broken listing Cancel my report
 • View QR Code View QR Code
 • 3423 Shows
Your Friend’s Name *
Your Friend’s Email *
Your Name
Your Email
Message
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
There are no comments added
Add Comment
Author *
Title *
Rating
Message *
reCaptcha *
Click on the image to refresh the captcha. Please enter characters depicted on the image
We were unable to find the requested address () via Google street view due to Google street view doesn’t have data for this address.
Enter your report
Loading ...
Are you sure you want to cancel your report?

Listings to be compared

  There are no listings to compare
  Log in
  Username
  Password
  Forgot password? Remind